Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 07 Mayıs 2018 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Köyler, Manşet, Sür Manşet, Yaşam

Hisarlık’ta Hıdrellez Coşkusu

Geyve İlçesinde yıllardır gelenek haline gelen hayır pilavı uygulamasının bu seneki ilk durağı Hisarlık oldu.

Geyve Hisarlık Mahallesinde, çevre il ilçe ve köylerden gelen binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen hıdrellez pilavına Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya beraberinde Ak Parti ilçe başkanı Abdullah Özdemir ve yönetim kurulu üyeleriyle katıldı.Başkan Kaya, vatandaşlar ile tek tek selamlaşıp pilav kazanına kepçe sallayarak hayırlı olsun dedi.

Geyve köylerinin kültürlerinin adeta birer simgesi olarak günümüze kadar gelen pilav etkinliklerine yoğun ilgi gözlerden kaçmıyor. Pilav etkinliklerinin gelecek nesillere kültür mirasımızı aktarabilmek adına yerel kültürün bir parçası olarak kaynaşma ve tanışma bereketi olarak simgelendiği hayır pilavında kurulan pazar ile vatandaşlar alışveriş yapma imkanı da buluyorlar.

Pilava katılan misafirler uzun zamandır görmedikleri, dostları ile kaynaşarak, yayla havasında sohbet etmenin keyfini yaşadı. Öğle Namazı sonrasında Hisarlık gençliği tarafından gelen davetlilere pilav ve ayran ikramı yapıldı.Pilav ustalarının geceli gündüzlü uykusuz kalıp saatlerce çalışarak yaptığı Hıdırellez pilavı konuklar tarafından çok beğenildi.

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya;Hıdrellez pilavlarının ilçemiz için öneminin büyük olduğunu vurgulayarak Geyve köylerinde Pilav etkinlikleri Gelecek nesillerimize kültür mirasımızı aktarabilmek adına yerel kültürün bir parçası olarak kaynaşma ve tanışma bereketi olarak simgeleniyor. Birlik-beraberliğimizi yaşamak, gelenek ve kültürümüze sahip çıkabilmek adına bizlerde Hisarlık Hıdrellez pilavına katılarak vatandaşlarımızla hasbihal ederek sorunlarını dinledik, dedi.

Ercan DEMİR-Geyvemedya.com

3498 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle