Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 23 Haziran 2011 | Gündem, Manşet, Teknoloji

Heyelana çelik kafesli önlem
Sakarya İl Özel İdaresi Köye Yönelik Hizmetler Daire Başkanlığı heyelan korkusu yaşanılan köy grup yollarında kesin çözüm için çalışmalarında çelik kafes teknolojisini uyguluyor.Sakarya İl Özel İdaresi, köy grup yollarında yağışlar sonrasında artan “heyelan”ları engellemek ve kapanan yolların kış şartlarında açılmasında karşılaştığı engellerin önlemini yaz mevsiminden alma çalışmalarında gelişen teknolojiyi kullanarak çözüm kazandırmaya başladı.

Çalışmalar kapsamında 2011 Yılı KÖYDES Programı çerçevesinde yapımını yıl içi yatırım programına aldığı “Heyelan Önleme Çalışmaları”nda Kocaali Çukurköy, Yalpankaya; Karasu Kızılcık-Kurudere Grup Yolu’nda yapılan çalışmalar tamamlandı. Çalışmalar dâhilinde Geyve’nin heyelana ve yol kaymasına maruz kalan Akıncı Köy Yolu, Karasu Akkum Köyü Yolu’nda çalışmalara devam edildiği ve burada yapılan çalışmaların kısa sürede tamamlanacağı belirtildi.

İl Özel İdaresi Köye Yönelik Hizmetler Daire Başkanlığı teknik personeli tarafından uygulamaya geçen yıllarda konulan “Gabion İstinat Duvarı Uygulaması”nın başarılı sonuçlar vermesi üzerine uygulamanın il genelinde yaygınlaştırılması yönünde çalışmalar projelendirildi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Soytürk, konu hakkında “Gabion kelimesi köken olarak büyük kafes” anlamına gelmektedir. Adından da anlaşıldığı gibi çelik tellerin dikdörtgen, kare veya silindir gibi geometrik şekillerde örülmesi ve içerisine belirli boyutlarda kayaların dizilmesi ile kafesler oluşturulmakta ve bunların dizilmesi ile oluşturulan istinat duvarları ile yer altı su seviyesi çok yukarıda olan bölgelerde, ucuz maliyetli ve kolay işçilikli çözümleri ile heyelanların önlenmesi sağlanmaktadır. Bu çalışmanın geçtiğimiz uygulamalarının yanı sıra Kocaali Çukurköy, Yalpankaya ve Karasu Kızılcık-Kurudere Yolu çalışmalarında başarılı sonuçlar aldık. Gabion İstinat Duvarı Uygulaması”nı il geneline yayma çalışmalarımız devam etmektedir” şeklinde konuştu.
2084 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Heyelan Kabusu Sona Eriyor… için 1 yorum

  1. Engin Bayraktar dedi ki:

    Sayın Recep Bey

    Türkiyenin Tek patentli Gabion firması olan Şenbay metal Firmasıylada Bağlantıya geçersenız Çok memnun oluruz.

    Saygılarımla

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle