Hoşgeldiniz  

Fahrettin KESKİN | 07 Mart 2019 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Yaşam, YAZARLAR

Her Gecemiz Regaib olsun.

REGAİP KANDİLİ

Değerli Müslümanlar :
Yüce Allah (cc) bazı zaman dilimlerinde rahmetini insanlara bol bol ihsan eder işte bu zaman dilimlerinin en önemlilerinden biri mübarek üç aylardır. Rahmetin, merhametin, af ve mağfiretin Recep ile başlayıp Şaban ile devam eden ve gözümüzün nuru Ramazan ayı ile zirve yaptığı bu maneviyat iklimine yaklaşmış bulunuyoruz. Bu manevi sağanaktan olabildiğince nasiplenmeyi rabbim hepimize nasip eylesin.

“Müminler için bütün günler ve aylar, Allah’ı hoşnut etmek ve rızasını kazanma amacıyla ve kulluk bilinciyle geçirilir. Ancak üç aylar olarak bilinen bu aylar, manevi coşkunun daha yoğun yaşandığı bir mevsimdir. Bu ayların içindeki bazı geceler bu coşkunun heyecana ve manevi hazza dönüştüğü müstesna zaman dilimleridir.

Üç aylar! bir sene boyunca kararan kalplerimizi tövbe-istiğfarla , yorulan midemizi oruçla, bükülmeyen belimizi, eğilmeyen başımızı namazla, Allahı unutan dilimizi zikirle, açılmayan kesemizi sadaka ve hayır-hasenatla, katılaşan kalbimizi şefkatle onarma zamanıdır.

Bu gece rahmetin sağanak sağanak yağdığı ve duaların kabul olduğu bir gecedir. Efendimiz “Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geri çevrilmez. Recep’in ilk (cuma) gecesi, Şaban’ın ortasında bulunan gece, cuma gecesi, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı geceleridir.”1 buyurmaktadır. Muhterem Kardeşlerim Üç aylar ve kandil geceleri bizler için, Allah ve Resulünün isteklerinin ne kadarını yerine getirdiğimizin ne kadarını yerine getiremediğimizin sorusuna cevap bulma zamanlarıdır. Bu aylar, Allah-u Teâlâ’nın üzerimize yağdırmış olduğu merhamet ve mağfiret yağmurlarından istifade edip, isyanlarımıza, hatalarımıza ve günahlarımıza tövbe etme vaktidir. Nitekim Yüce Allah, tövbeyle ilgili olarak şöyle buyurmaktadır: “Ey kendi nefisleri aleyhine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin, doğrusu Allah, günahlarınızın hepsini bağışlar. Çünkü o çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.”2 Peygamber efendimiz (sav) ise bir hadisi şerifinde ”Recep Allah’ın, Şaban benim, Ramazan ise ümmetimin ayıdır”3 buyurarak bu ayların önemine vurgu yapmıştır.

Öyleyse geliniz! Benliğimizi ilahi rahmetten uzaklaştıran bencillik ve kıskançlıktan kurtaralım ki, ruhumuz kemale ersin. Kendimizi bilelim ki, Rabbimizi bilelim. İmanımız sahih ve amelimiz salih olsun ki, kurtuluşa erelim. Kendimizi nifaktan, hasetten, kinden ve nefretten uzaklaştıralım ki, Allah (cc)’nun lütfuyla kardeş olalım. Allah’ın bize verdiği nimetleri zaaflarımızın kurbanı yapmayalım ki, Allah’a daha yakın olalım. Yetimin hakkını yemeyelim, öksüzü itelemeyelim ve yolda kalmışın elinden tutalım ki, Allah’ın yardımı hep bizimle olsun. Sadece Allah’a sığınalım ki, her türlü sıkıntıdan ve zorluklardan rahmetiyle bizleri korusun. Nefsimizi her türlü şeytani vesveseden, fesattan ve fitneden arındıralım ki, yeryüzü ıslah edilmiş olsun. Kuran’ın ahlakını kendimize rehber edinelim ki, insanlar bizden memnun, Rabbimiz de bizden hoşnut ve razı olsun(3). Rağbetimiz başkaca hiç bir şeye değil, sadece O’na olsun ki, her gecemiz Regaib olsun.

1283 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle