Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 23 Mayıs 2013 | Alt Haberler, Gündem

Hayri Kozakçıoğlu İntihar etti.

1265305494Eski OHAL VAlisi Hayri Kozakçıoğlu ( 75 )evinde intihar ederek yaşamına son son verdi.

Kozakçıoğlu, Sakarya Valiliği de yapmıştı.

Hayri Kozakçıoğlu, sabah saatlerinde Sarıyer Reşitpaşa’daki konutunda ölü bulundu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin olay yerindeki incelemeleri sürüyor. Hayri Kozakçıoğlu’nun cesedinin yakınında bir silah bulunduğu belirtildi.

Hayri Kozakçıoğlu, odasını kilitleyip intihar etmiş

Olay, Kozakçıoğlu’nun eşinin kilitli kapıyı polise açtırmasıyla ortaya çıktı. İntiharın tam olarak kaçta gerçekleştiği bilinmiyor.

Sabah saatlerinde eşinin bulunduğu odanının kilitli olmasından şüphelenen Sabire Kozakçıoğlu, durumu polise bildirdi. Kapı çilingir vasıtasıyla açıldığında Kozakçıoğlu’nun kalbine kurşun sıkarak intihar ettiği görüldü. Eşi Sabire Kozakçıoğlu, polise silah sesi duymadığı bilgisini verdi.

Emniyet kaynakları da intihar vakasını doğruladı.

 

DETAYLAR GELİYOR..

HAYRİ KOZAKÇIOĞLU KİMDİR?

Evinde ölü bulunan ve intihar ettiği öne sürülen Hayri Kozakçıoğlu özellikle OHAL valiliğinde gündemin üst sıralarına tırmanmıştı.

 

Hayri Kozakçıoğlu 1938 yılında Manisa Alaşehir’de doğdu. İlk ve Ortaokulu Alaşehir’de, lise öğrenimini ise İzmir’de yaparak 1955 yılında İzmir Atatürk Lisesi’nden mezun oldu. Yüksek öğrenimini 1955 – 1959 yılları arasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde tamamlayarak 1959 yılında İçişleri Bakanlığında Kaymakam adayı olarak göreve başladı. Çamlıhemşin, Ardeşen, Delice, Çüngüş, Çınar, Kepsut ve Gökçeada (İmroz) ilçelerinde kaymakamlık yaptıktan sonra 1970 yılında Mülkiye Müfettişliğine ve daha sonra Başmüfettişliğe atandı.

OHAL VALİLİĞİ TARTIŞMALIYDI

Güvenlik hizmetleri ile ilgili olarak bir süre yurt dışında inceleme ve araştırma yaptıktan sonra, 1978 yılında Erzurum Valiliğine atanan Kozakçıoğlu Vali kadrosu ile 1,5 yıl süre ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevini ifa ederek, 12 Eylül 1980‘den sonra Adana Valiliğine atandı.. 3 yıl süre ile Adana Valiliği ve 3,5 yıl Sakarya Valiliği görevlerinden sonra 12 Ocak 1987 tarihinde Diyarbakır Valiliği görevine başladı.  Bu görevi yürütürken 19 Temmuz 1987‘de Olağanüstü Hal Bölge Valiliği’ne (OHAL)  atandı. 19 Ağustos 1991 tarihinde ise İstanbul Valiliğine atandı.

1 Eylül 1993 tarihinde basında yer alan haberlerde  Hayri Kozakçıoğlu’nun Olağanüstü Hal Bölge Valiliği hesaplarından 2 milyar lirayı (yaklaşık 250.000 dolar) kendi adına açılan hesaplara geçirdiği ileri sürüldü. Kozakçıoğlu bu iddia karşısında söz konusu parayı dönemin İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli’nin onayı ile 12 Ağustos 1991’de kendi hesabına aktardığını ve 18 Ocak 1993’de Bölge Valiliği’nin talebi üzerine geri gönderdiğini ileri sürdü. Ancak Kalemli bu olaydan haberi olmadığını açıkladı. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller, Kozakçıoğlu’nu istifaya davet ederken, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel “Paralar örtülü ödenekten teröre karşı mücadele için verilmiştir. Ancak ne için harcandığı açıklanırsa devlet sıkıntıya düşer” dedi.

Kozakçıoğlu, 1 Kasım 1995’de görevini Rıdvan Yenişen’e devretti. 20 ve 21. dönem İstanbul milletvekiliği yapan Kozakçıoğlu evli ve 3 çocuk babasıydı.

hayri_kozakcioglu_intihar_etti13692968760_h1029902

 

1732 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle