Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 09 Haziran 2016 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Köyler, Manşet

28 Bin Tavuk Telef Oldu. Zarar 200 Bin TL.

tarakli-mahdumlar-bilgisayar-sistemindaki -ariza-nedeniyle-tavuklar-telef-oldu- (7)Sakarya’nın Taraklı ilçesinde bir tavuk çiftliğindeki 28 bin tavuk, havasız kalarak telef oldu.

Taraklı ilçesi Mahdumlar Köyünde Yasin T.’a ait tavuk çiftliğinde bakıcı hatasından dolayı bilgisayar sisteminde meydana gelen teknik arıza sonrası havalandırma sisteminin çalışmamasından dolayı kümeste bulunan 28 bin tavuk telef oldu.

Havalandırma fanları kilitlendi

Mahdumlar Köyünde bulunan tavuk kümesinde sabaha karşı meydana gelen olayda kümes bakıcısı hatasından bilgisayar sisteminin arızalanması nedeniyle kümes havalandırma fanları kilitlendi.Kümeslere hava sirkülasyonu sağlayan fanların çalışmaması sonrası kümeste bulunan 28 bin tavuk havasız kaldı. Uyarıcı sisteminin de bilgisayara bağlı olması nedeniyle sistemin alarmının da çalışmaması sonrası tavuklar havasızlıktan telef oldu.

Sabah Anlaşıldı

Sabah’a karşı 05:00-06:00 saatleri arasında meydana geldiği tahmin edilen olay sabah 08:00 de Yasin T.’nın kümese gitmesiyle anlaşıldı. Kümes sahibi, Kapıları açtık ama geç kalmıştık, hepsi ölmüştü. Yapacak bir şeyimiz kalmamıştı.

Zarar 200 Bin TL.

Taraklı ilçesi Mahdumlar Köyünde Yasin T.’a ait tavuk kümesinde meydana gelen olay sonrası İlçe Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince zarar tespiti raporu tutuldu.Tavuk kümesindeki  28 bin Tavuk’un havasızlıktan telef olması nedeniyle zararın yaklaşık 200 bin TL olduğu belirtildi.

İmha Edildi.

Havasızlıktan telef olan tavuklar imha edildi. Telef olan tavuklar kümes çalışanlarınca iş makinaları ile traktör remorklarına yüklenerek etrafa mikrop saçmaması için açılan çukurlara gömülerek imha edildi.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

15603 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle