Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 25 Eylül 2015 | Alt Haberler, Dünya, Gündem, Videolar, Yaşam

Hac’da izdiham: 753 kişi öldü, 887 yaralı var!

Mina’da şeytan taşlama sırasında çıkan izdihamda 753 hacı hayatını kaybetti, 887 kişi yaralandı. Faciadan sonra haber alınamayan 18 Türk hacıdan beşi ile iletişim kuruldu, 4’ü ise hayatını kaybetti.

Hac’da İzdiham Faciası: 717 Ölü

Mina’da 753 kişinin hayatını kaybettiğini, 887 kişinin yaralandığı izdihamda 4 Türk hacı da hayatını kaybetti.

Suudi Arabistan’ın Mekke kentinin 5 kilometre dışında bulunan Mina’da yaşanan izdihamda hayatını kaybeden 4 Türk vatandaşının kimlikleri, ailelerine haber verildikten sonra açıklanacak.
Mekke’deki Hac idare Merkezi’nden yapılan açıklamada, Mina’da gerçekleşen izdihamda hayatını kaybeden 4 Türk vatandaşının İzmir, Sivas, Samsun ve Yozgat’tan kutsal topraklara geldiklerinin belirlendiği ifade edildi.

Yaşamını yitirenlerin kimliklerinin, ailelerine haber verildikten kamuoyuna açıklanacağı bildirildi.
Mina’da yaşanan izdihamın ardından kayıp bir Türk hacıya daha ulaşıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, izdiham nedeniyle kendilerine ulaşılamayan 18 kişiden birine daha ulaşıldı. Böylece ulaşılan hacı sayısı 5’e yükseldi. Beş hacının da sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi, 4 hacı hayatını kaybetti, haber alınamayan 9 hacıya ise ulaşılmaya çalışılıyor..

KURTARMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

AFP’nin Suudi sivil savunma yetkililerine dayandırdığı habere göre; yaşanan izdiham sonrası kurtarma çalışmaları devam ediyor.

İRAN’DA 3 GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

İran’da, Mina’daki izdihamda hayatını kaybedenler için 3 gün yas ilan edildi.

FACİANIN YAŞANDIĞI MİNA’DA 160 BİN ÇADIR BULUNUYOR

Mekke’ye 5 kilometre mesafede bulunan Mina’da hacıların geceyi geçirdikleri 160 bin çadır bulunuyor. İzdihamın yaşandığı 204 numaralı sokak, hacıların Mina’da “şeytan taşladığı” bölgeye giden iki anayoldan biri. Olay yerindeki muhabirler, izdiham sırasında bazı hacıların köprüden düşerek hayatını kaybettiğini bildiriyor.

Facianın gerçekleştiği iki bölgeye sağlık merkezi kuruldu.

Yaralılara 220 ambulans ve 4 bin sağlık görevlisi ile müdahale edildi. Yaşanan izdihamda daha çok Afrikalı Hacı adaylarının bulunduğu ifade ediliyor. Türk Hacı adaylarının bölgeden sabah 9 sularında geçtiği belirtiliyor.

Türk hacı adaylarının bölgede olmadığı belirtildi. 70 bin Türk adayın şeytan taşlama işlemini sabah saatlerinde yaptıkları, olay esnasında ise daha çok Afrika kökenli hacı adaylarının bölgede bulunduğu duyuruldu. Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kriz masası oluşturuldu.

Mekke’de Hac ibadetini yerine getirmek üzere 2 milyondan fazla Müslüman bulunuyor.

Kâbe’de 11 Eylül’de genişletme projesi kapsamında bölgede bulunan bir vinç devrilmiş, yaşanan faciada aralarında 8 Türk’ün de bulunduğu 107 kişi hayatını kaybetmişti.

HAC’DA YAŞANAN FACİALAR

1987: Suudi yetkililer, İran yanlısı gösterilere müdahale ederken 400 kişi öldü.
1990: Kutsal bölgelere çıkan tünellerde bin 426 hacı öldü.
1994: İzdihamda 270 kişi hayatını kaybetti.
1997: Çıkan yangında 343 hacı öldü, bin 500 kişi yaralandı.
2006: “Şeytan taşlama” esnasında yaşanan kazada 364 hacı öldü.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN İLK AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mina’da yaşanan facianın ardından açıklama yaptı. Erdoğan, Mina’daki izdiham faciasının İslam dünyasında büyük üzüntü yarattığını belirtirken ölenlere rahmet diledi ve tüm Müslümanlara taziyelerini dile getirdi.

Diyanet İşleri Başkanı’ndan açıklamalar

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, basın toplantısı düzenledi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Hac’da meydana gelen 717 kişinin yaşamını yitirdiği izdiham faciası ile ilgili açıklama yaptı. Mehmet Görmez yaşanan elim olayı anlatırken duygusal anlar yaşadı.
Mehmet Görmez; “Müzderife’den Cemarat’a gelen insan akını ile tekrar Mina’ya dönen hacı adaylarının karşılaşması nedeniyle bu olay gerçekleşmiş. 717 hacı hayatını kaybetti, 863 hacı yaralandı. 2 seyahat acentasından 18 hacımıza henüz ulaşılamamıştır. Görgü tanıklarının ifadelerini de dinledikçe; orada ciddi bir yönetim sorunu var. Fakat; bütün İslam dünyasının bu ibadeti daha güvenli nasıl yapabiliriz bunu tekrar ele almak zaruri olmuştur.” dedi.
Mehmet Görmez’in konuşmasının ardından kayıp 18 Türk hacıdan dördü ile iletişim kurulduğu bildirildi.
İşte Görmez’in konuşmasından satırbaşları;
Böyle bir bayram gününde üzücü ve kara haberler veriyor olmaktan çok derin bir üzüntü duyuyorum. İslam toplumlarının başı sağolsun. Az önce geniş bir toplantı yaparak hadisenin içerisinde bulunanları dinledikten sonra sizinle paylaşmak istiedim. Müzderife’den Cemarat’a gelen insan akını ile tekrar Mina’ya dönen hacı adaylarının karşılaşması nedeniyle bu olay gerçekleşmiş. 717 hacı hayatını kaybetti, 863 hacı yaralandı. Muhtelif ülkelerden gelen hacılar hayatını kaybetti.

“18 TÜRK HACIMIZDAN HABER ALAMADIK”
O saatlerde o bölgede hacımız yoktu. Orada o saatlerde bizim hacılarımızın olması yasaktır. Ama 2 seyahat acentasından 18 hacımıza henüz ulaşılamamıştır. Onları öncelikle yaralılar içerisinden tespit etmeye çalışıyoruz. Telefonlarla kendilerine de ulaşılamıyor. En kısa zamanda bu bilgileri netleştirip, size ve milletimize müjdeli haberler verme arzusu içerisindeyim. İkinci üzücü haberi veriyoruz. Önce vinç kazası yaşandı, şimdi böyle çok daha üzücü bir faciayı iletmekten büyük acı duyuyorum. Hac ibadeti esnasında üzerinde durduğumuz en önemli husus; bir müminin kalbinin en az Kabe kadar değerli olduğu fikri üzerinde durduk. Bütün müslümanların bu konu üzerinde durması gerektiği anlaşılıyor.
“CİDDİ BİR YÖNETİM SORUNU VAR”
Görgü tanıklarının ifadelerini de dinledikçe; orada ciddi bir yönetim sorunu olduğu ortaya çıkıyor. Fakat; bütün İslam dünyası, bu ibadeti daha güvenli nasıl yapabiliriz bunu tekrar ele almak zaruri olmuştur. Hac ibadeti güvenliği yeniden ele alınmalı. Bilhassa şeytan taşlama bölgelerinde. Bu bölgelerde genişletme çalışmaları yapıldı, ancak ben bunu anlamakta zorluk çekiyorum, bu hadise nasıl meydana geldi?

“BİR MÜMİNİN KALBİ EN AZ KABE KADAR DEĞERLİDİR”
İki hususa tekrar dikkat çekmek istiyorum; bir müminin kalbinin en az Kabe kadar değerli olduğu, ikincisi ise Hac ibadeti daha güvenlikli bir şekilde nasıl yapılmalı bununla ilgili bir çalışma yapılması gerektiğini düşünüyorum. Cenab-ı Hak ölenlere rahmet eylesin.
OLAY NASIL GELİŞTİ?
Böyle bir bayram gününde Kabetullah gibi bir yerde böyle bir haberi vermekten büyük acı duyuyorum. Müzderife’den Cemarat’a gelen insan akını ile tekrar Mina’ya dönen hacı adaylarının karşılaşması nedeniyle bu olay gerçekleşmiştir. Önce düşme ile başlayıp arkadan da büyük bir izdiham yaşanmış.
“HAC İBADETİ GENÇKEN YAPILMALI”
Hac ibadeti gençken yapılacak bir ibadettir. Tekerlekli sandalyelerle ağır hastalarla yapılabilecek bir ibadet değildir. Her şey sabah 8:30 ve 9:00 arasında yaşanıyor. Köprü ya da yürüyen merdivenle ilgili olmuş bir olay değil. Düz bir yol. Kaç Türk hacının yaralı olduğuna ilişkin net bir bilgi yok. Ancak Türk hacılardan ağır yaralı olan yok. Bunlar küçük yaralanmalar.

HAC-MİNA-SEYTAN-TASLAMADA-FACİA- (3)

2821 Kez Görüntülendi.
Etiketler: , , , , , ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle