Hoşgeldiniz  

Berzah Güneş | 03 Haziran 2018 | Alt Haberler, Gündem, Yaşam, YAZARLAR

Gündem’in Etkisi

Gündemin Etkisi…

Hergün binlerce düşünce beynimizden akıp gidiyor. Bazen olumlu, bazen de olumsuz düşünceler olmak üzere, gün içerisinde etkisinde kaldığımız birçok mesele, defalarca ruh halimizi değiştiriyor. Günümüz sosyal mecraları her olaydan haberdar olmamıza olanak sağlıyor. Peki bu ulaşabilirlik bizler için ne kadar faydalı ya da her zaman faydalı mı? Bunu tespit etmek üzere televizyonlarımızda, facebook haber dökümümüzde yer alan haberleri baz aldığımızda, maruz kaldığımız hemen her haber niteliği taşıyan olay içler acısı ve bizi olumsuz anlamda etkisi altına alıyorlar…

Televizyon, internet, facebook, instagram gibi sosyal ağlar şimdilerde hepimizin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Hergün vaktimizin büyük çoğunluğunu ayırdığımız sosyal mecralar aslında bizlere neyi empoze ediyor hiç düşündük mü? Haber programları neden hiç iç açıcı olamıyor veya iyi birşeyler olduğunda haber niteliği taşımıyor mu? Fiziksel olarak gıda terörüne maruz kalarak hayatımıza devam ettiğimizi artık hepimiz biliyoruz. Ruhsal olarak da bu sağlıksızlığın içinde yer aldığımız konusunda yeterince bilinçli olmadığımız kanaatinde olduğumuzu düşünebiliriz. Gerçekten dünya bu kadar kötü bir yerse, birşeyleri değiştirmenin zamanı gelmiştir öyle değil mi?

Minimal dozlarda hergün maruz kaldığımız haber başlıkları, cinayet, tecavüzler, kadın tacizleri, hırsızlık ve yolsuzluk gibi birçok mesele arasından sadece birkaçı… Bir annenin öz oğlunu katlettiği bir sosyal yaşamda nelerin düzgün gitmediğini, insanımızı nelerin bu hale getirdiğini sorgulamak en büyük değer olmalıdır. Sadece hukuki boyut değil, kişinin ve toplumun ciddi psikolojik iyileştirme süreçlerine girilmelidir. Her zaman ‘kabul’ niteliği taşıyan reaksiyonlarla taşamamalı, kötü giden gündem için daha temiz yollar açılmalıdır. Halkın maruz kaldığı bu tür olaylar, toplumsal ve bireysel ruh halini müthiş derece olumsuz etkilerken, bizler hem fiziksel, hem de ruhsal olarak sağlıksız bireylere dönüşürken, artık silkelenip yeni bir bakış açısı bulunmalıdır.

953 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Gündem’in Etkisi için 1 yorum

  1. Cantürk dedi ki:

    Çok önemli bir konuya temas etmişsiniz berzah hanım peki sizce bu tip kötü haberlerin fazlasıyla yer aldığı haber, sosyal medya gibi mecralardan uzak mı kalmalıyız ?

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle