Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 11 Mayıs 2012 | Geyve, Manşet, Teknoloji

İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Kandilli rasathanesi ve İngiliz Leeeds Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi işbirliği ile Kuzey Anadolu fay hattında geniş kapsamlı bir araştırma başlatıldı.

Başlatılan çalışmada 71 istasyon kurulacak. Kurulması gereken 71 istasyonun 38. si Geyve’de kuruldu. Dört grup halinde çalışma yapılıyor.
Kurulan istasyonlar ile Kuzey Anadolu fay hattında yaşanan hareketlilikler an be an izlenebilecek.
Yerleştirilen cihazların menzili yaklaşık olarak 150-200 kilometre derinliğe kadar izleme imkânına sahip. Araştırmada baz alınan menzil ise 40-50 km civarında.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nden Prof. Niyazi Türkelli, İngiliz Leeeds Üniversitesi’nden Prof. Gregory Houseman(Avustralyalı), Dr. Tadashi Yamasaki(Japon), Dr. Oğuz Göğüş grup olarak gelerek, daha önceden belirlenen yere istasyonu kurdu.
Kandilli Rasathanesi’nden gelen Prof. Niyazi Türkelli projenin maliyeti hakkında şöyle bilgi verdi. “Projenin mali bütçesi 1.2 milyon Sterlin. Sismik aletin maliyeti ise 20 Bin dolar. Bu detektörlerin alan derinlik tespiti ise 200 km aşağıya kadar. Bize lazım olan 40-50 km civarındaki derinlikte olan hareketler ve enerji birikimidir.
İstasyondaki cihazları 3 ayda bir gelerek bilgisayara aktararak gerekli verileri alacağız. Cihaz; 12 Voltluk bir Akü ile çalışmakta ve Güneş enerji paneli ile dolum yapabilecektir.”dedi.

M.Hamdullah ERGİN

1656 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle