Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 30 Eylül 2015 | Alt Haberler, Ekonomi, Fotoğraflar, Geyve, Köyler, Manşet

Geyve’nin  Ağız tadı “Müşküle Üzümü

geyve-muskule-uzumu-hasadi-basladi- (9)Sakarya’nın Geyve ilçesinde yetiştirilen Müşküle üzümünde bağ bozumu başladı.

“Türkiye’nin Ayva Denizi” ünvanıyla adından sıkça söz ettiren Sakarya’nın Geyve ilçesi altın sarısı Müşküle üzümü ile de Ege üzümleriyle yarışıyor.

Üzüm Üreticisi Gökhan Yıldız; Köy halkının genelinin meyve yetiştiriciliği yaptığını, bu yıl üzüm hasadının ve piyasa durumunun çok iyi olduğunu dile getirdi.

Yıldız, bu yıl fiyatların geçen yılın aksine gayet iyi olduğuna dikkati çekerek, “Bu yıl bağlarda 2 liradan aşağı üzüm kesilmiyor. Bu yıl Manisa bölgesinde üzüm yetersizliği var. Bu nedenle bu yıl fiyatlar yüksek diye tahmin ediyoruz. Bu bölge keşfedilirse Geyve’nin altın sarısı Müşküle üzümü, Manisa bölgesini geçer” ifadelerini kullandı.

Geyve ilçesi Umurbey Köyündeki üzüm üreticilerinden Gökhan Yıldız Üzüm  toplama işlemini ailece yaptıklarını anlatarak, “Çok gerekli olduğu zamanlarda işçi tutuyoruz. Sabah erkenden kalkıp ailece bağa gelip hasadı gerçekleştiriyoruz. Köyümüze tüccarlar geliyor. Bu bölgeden seçtikleri üzümleri toplatıp alıyorlar. Üzüm yetiştirmek çok zahmetli bir iş. Kaliteli üzüm almak için hava şartlarının çok önemli olduğunu belirtti.

Geyve Ziraat Odası Başkanı Süleyman Pınar yaptığı açıklamada; ilçelerinde çok fazla üzüm çeşidi bulunduğunu belirterek,  “Umurbey köyümüzde öne çıkan en verimli üzüm Müşküle üzümü. Son zamanlarda siyah üzüm çeşitleri de çiftçilerimiz tarafından üretilmektedir. 23 bin dekarlık alanda üzüm üretimi yapılıyor. 23 bin ton civarında üzüm elde edilmekte” diye konuştu.

Üzümlerinin, piyasada iyi alıcı bulduğuna dikkati çeken Pınar, “Müşküle üzümümüzü meyvecilik fuarlarına da götürüyoruz. Yetkililer de bu üzümün gerçekten lezzetli olduğunu belirtiyor. Manisa üzümüne kafa tutar” dedi.

Ercan DEMİR-Geyvemedya.com

3955 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle