Hoşgeldiniz  

Fatma DİŞLİ | 29 Ocak 2018 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Manşet, Sür Manşet, YAZARLAR

Geyveliyim! Geyvelisin! Geyveli!

GEYVELİYİM! GEYVELİSİN! GEYVELİ!

Geçen seneydi sanırım. İstanbul’da, mahallemizdeki pazara gittim. Dolaşıyorum, sağa sola bakınıyorum. Pazarcılar tezgâhlarını meyvelerle sebzelerle donatmışlar, süslemişler. O da ne pazarcının biri sattığı ayvasına “ Geyve Ayvası” diye etiketini de iliştirmiş. Hani bir kalabalığa girersiniz de bir tanıdık görünce birden gülümsersiniz, ona doğru yönelirsiniz, sonra da kucaklaşırsınız ya… Aynısını yaptım. Yüzümde tanış gülümsemesiyle ayvaya yöneldim, elime aldım, avuçlarımla kucakladım ve kokladım.

Bugün aynı hissi Emitt Fuarında yaşadım. Yüzlerce, firma, yüzlerce yöresel ürün… Geyve standını görünce, geçen seneki pazardaki ben oluverdim yine. Stant görevlilerini tanıdığım için mi? Yok! Ama ayvayı tanıyordum, yetmez mi! Zaten aynı ayvayla büyümüş insanlar olduğumuz için, “Geyve Yöresel Ürünler Üretim Merkezi” müdürü Sevilay Çınar Hanım ve onun yardımcısı olup aynı zamanda Geyve Ak Parti Kadın kolları Sosyal İlişkiler Başkanı olan Afet hanımın misafirperverliği, güler yüzüyle hemencecik tanış olduk. Geyveliyiz biz! Hemen tanışır, ısınırız. Öyle güzel ağırladılar ki beni, ayrılırken bir de mahcup edip, hediye paketiyle uğurladılar.

Ayva reçeli mi desem, ayva suyu mu, ayva kolonyası mı, organik tarhana, organik erişte mi, daha neler neler…  Geyve Belediyesi o kadar güzel hazırlanıp gelmiş ki… Süslü süslü şişeler, kavanozlar… Birbirinden lezzetli ürünler… Etrafı sarmış, ziyaretçileri çeken, mis gibi ayva kolonyası kokusu… Bu yazıyı okuyup da İstanbul’da olan varsa, kalkın gidin hadi! Gitmezseniz, çok pişman olursunuz demedi demeyin!

Ziyaret eden insanların ilgisi görülmeye değerdi. Laf aramızda, görevli arkadaşlar beni kırmadılar, müşterilere satış bile yaptım. Hiç Geyve ayvasını tatmamış birine ayvayı anlatmak o kadar güzel bir duyguydu ki anlatamam. İkram edilen dilimlenmiş ayvayı yedikten sonra  “Gerçekten de çok lezzetliymiş, dediğiniz kadar varmış, hiç boğazda takılmıyor.” yorumlarını duymak çok gurur verici.

Orayı ziyaret ettiğinizde aslında üreticiyi de ziyaret etmiş oluyorsunuz. Diyorsunuz ki  “Verdiğiniz emeği görüyoruz, takdir ediyoruz.” Ve aynı zamanda yörenizin kalkınmasına, turizmle buluşmasına kapı açıyorsunuz. Çiftçinin emeğinin değerlenmesi, bu güzel toprakların, yetiştirdiklerinin tanınmasından daha güzel ne olabilir? Tur firmaları İstanbul’dan kalktığında, Taraklı’ya geçmeden önce gelse, çok yakın bir tarihte açılacak olan “GEYVE YÖRESEL ÜRÜNLER MERKEZİ” ne uğrasa, aç karnına yola çıkmış müşterilerine yöresel kahvaltı keyfini tattırsa, bir de oradan meyve, sebze alışverişini yapsalar, hediyelik ürünler alsalar mükemmel olmaz mıydı?

Bugün standa uğrayan herkes Geyveli olmuş oldu. Ayvayı tadan herkes… Ben Geyveliyim! Çok da gurur duyuyorum. Ya siz? “ Ben de Geyveliyim.” yorumunu yazacak her bir kişi bugün o standın ve yapmak istenilen, ulaşılmak istenilen güzelliklerin bir temsilcisi, şahididir. İlk kim söyleyecek, merak ediyorum…

FATMA DİŞLİ

3023 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle