Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 28 Ekim 2014 | Ekonomi, Fotoğraflar, Geyve, Manşet

Geyveli Üreticiler, FRUTECH Fuarına Katıldı.

Geyveli-ureticiler- FRUTECH -fuarina-katildi- (2)Geyveli Üreticiler, FRUTECH Fuarına Katıldı…

Geyve İlçe Tarım Müdürlüğü ve Geyve Ziraat Odası Başkanlığı işbirliği ile Geyveli üreticiler, Antalya FRUTECH Fuarına katıldı.

Sabah kahvaltısını, İl Tarım Müdürlüğü konuğu olarak Antalya CORNER PARK Hotel’de yapan üreticiler, birlikte Antalya Fuar Alanında  bulunan CAM PİRAMİT içindeki SAKARYA Standını ziyaret etti. Diğer illerden gelen üretici stantlarını da ilgi ile gezen üreticiler, yetkililerin açıklamalarını dikkatle dinleyerek merak ettikleri soruları yöneltti.

FRUTECH Fuarının açılış törenine ilgi yoğun idi. Açılış programına: Alaaddin Gülal  (Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği Başkanı), Prof. Dr. Rahmi Türk (Soğutma Muhafaza Taşıma Bilimleri ve San Der. Bşk.) Mehmet Ergene (Fidan Üreticileri Alt Birliği Yön. Kur. Üyesi), Yüksel Tavşan (Türkiye Sebze Meyve Komisyoncuları Federasyon Bşk.), M. Salih Kolcuoğlu (MSK Fuarcılık Yön. Kur. Bşk.), Hüseyin Eren (Bursa Vali Yrd.), Vedat Mirmahmutoğulları (Gıda Tarım Hayvancılık Müsteşarı) katıldı.

Açılış programında Sakarya İlinden; Sakarya Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Erdemir, Bitkisel Üretim Şb. Mdr. İlhan Özkan, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şb. Mdr. İsmail Kaya, Pamukova Gıda Tarım Hayvancılık Müdürü İsfendiyar Çetin, Karasu Ziraat Odası Bşk. Fikri Horaloş, Geyve Ziraat Odası Başkanı Süleyman Pınar, teknik elemanlar ve üreticiler hazır bulundu.

Açılış programına katılan protokol üyeleri tören sonunda, fuarda yer alan stantları ziyaret ederek yetkililerden bilgiler aldı. Stant görevlileri ziyaretçilerine ürünlerinden ikramlarda bulundu. Sakarya Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Erdemir, Sakarya Standını ziyaret eden Bakanlık Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları’na GEYVE AYVA sını tanıttı ve ikram etti.

Sakarya İli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Standında; Adapazarı, Geyve ve Pamukova’dan getirilen ürünler sergilendi. Geyve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Ziraat Odası Başkanlığı tarafından temin edilen ürünlerin taşınması-yerleştirilmesi sırasında, Geyve Tarım Mdr. tarafından hazırlanan “GEYVE AYVASI ” çıkartmalarını afişlere ve sandıklara yapıştıranlara Pamukova İlçe Tarım Müdürü tarafından müdahale edilerek söküldü. Yaşanılan tartışma sırasında İl Müdürü konuya müdahil olarak bu çıkartmaların yapıştırılamayacağını, çünkü tüm meyvelerin “Sakarya Meyvesi ” olduğunu ve o adla tanıtılacağını belirtti. Oysa Pamukova İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından sağlanan meyve sandıklarında “Pamukova Meyveleri” çıkartmaları bulunuyordu. Diğer il stantların da ise getirilen ürünlerin tamamı üretildikleri yer ve orijinal adları ile sunuldu.

Fuara katılan Geyveli üreticiler ile yöneticiler ve  Pamukovalı üreticiler arasındaki tartışmanın büyümemesi için Geyveli üreticiler standı terk ederek konuk koltuklarına oturdu. İl Müdürünün göz ardı ettiği konu; Geyve Ayvası tescil edilmiş bir üründür. Bu adla üretilen meyve suyu dahi bulunmakta. Konudan duydukları üzüntüyü dile getiren Geyveli üreticiler şu kısa açıklamayı yaptı. “Geyve ilçesinden getirilen ve yöre ürünü olan meyveleri sunmayı bilenlerin, bunları üretenlere de saygılı davranmayı bilmelidir. Geçen yıl ki fuarda da aynı tepkiyi gördük. İl yönetiminin ve kardeşimiz olduklarından şüphe duymadığımız Pamukovalı üreticilerin ve yöneticilerinin bu Geyve reddedişlerini anlamakta zorlanıyoruz. Bu tavır gereği gelecek yıllardaki fuarlara katılmamayı düşünüyoruz. Şunu da belirtelim ki; İlimiz görev verirse Geyve olarak tüm ilimizi  temsil etmeğe hazırız.”

Sakarya İlinden fuara katılanlar geceyi PORTO BELLO Otelinde geçirdi.

Katılımcılar dönüş yoluna başlamadan önce birlikte Antalya İlinin meşhur  KURŞUNLU Şelalesini gezdi.

Namık Cihan. Geyvemedya.com

Geyveli Üreticiler, FRUTECH Fuarına Katıldı.

 

 

3304 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle