Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 06 Kasım 2014 | Alt Haberler, Dünya, Geyve, Manşet, Yaşam

TÜRK İKTİSAT PROFESÖR’ÜNE BÜYÜK ONUR

Geyveli Profesör Gökhan Çapoğlu, 29, 30, 31 Ekim 2014 günlerinde Mexico City’de, Meksika Ulusal Otonomi Üniversitesi (UNAM) Ekonomi Fakültesinin iki yılda bir düzenlediği 5. Uluslararası Heterodox Mikroiktisat seminerinin onur konuğu idi.

turk-iktisat-profesor-une-buyuk-onurGeyveli efsane pilot rahmetli Hüseyin Çapoğlu’nun oğlu siyaset bilimcisi, stratejist, Anadolu Stratejik Araştırmalar Vakfı ( ANSAV ) kurucusu ve başkanı Prof. Dr. Gökhan Çapoğlu, Meksika Ulusal Otonomi Üniversitesi (UNAM) Ekonomi Fakültesi’nin davetlisi olarak Mexico City’de seminer verdi..

UNAM Ekonomi Fakültesi Prof.Dr. Gökhan Çapoğlu’nun 1991 yılında İngiltere’de Edward Elgar yayınevinin ‘Modern Ekonomi’de Yeni Yönler’ serisinde yayınlanan “Fiyatlar, Karlar ve Mali Yapılar; Rekabete Post-Keynesian Bir Yaklaşım” başlıklı kitabını bu yıl 5. düzenlenen uluslararası seminerin ana konusu olarak seçti.

Prof. Dr. Gökhan Çapoğlu Meksiko City’de Meksika Ulusal Otonomi Üniversitesi (UNAM) Ekonomi Fakültesinin 29, 30, 31 Ekim 2014 günlerinde iki yılda bir düzenlediği 5. Uluslararası Heterodox Mikroiktisat seminerinin onur konuğu olarak Meksiko City’e davet edildi.

Meksika Ulusal Otonomi Üniversitesi (UNAM) 300,000 öğrencisi, 3 Nobel ödülü ile Meksika’nın en köklü ve etkili üniversitesi.
UNAM Ekonomi Fakültesi  Prof.Dr. Gökhan Çapoğlu’nun 1991 yılında İngiltere’de Edward Elgar yayınevinin ‘Modern Ekonomi’de Yeni Yönler’ serisinde yayınlanan “Fiyatlar, Karlar ve Mali Yapılar; Rekabete Post-Keynesian Bir Yaklaşım” başlıklı kitabını bu yıl 5. düzenlenen  uluslararası seminerin ana konusu olarak seçti.
Prof.Çapoğlu bu kitabında rekabeti mevcut egemen neoklasik anlayışın statik piyasa yapısı anlayışı yerine dinamik yaşam mücadelesi olarak kavramlaştırdı. Bu şekilde firmaların fiyatlama, yatırım ve mali yapı  davranışları doğru bir şekilde yorumlamak  mümkün oldu.
1991’den sonra yapılan  bütün çalışmalar da Prof. Çapoğlu’nun yaklaşımını destekleyince, mevcut egemen neoklasik  iktisat anlayışının artık geçerli olmadığını gören UNAM Ekonomi  Fakültesi  iki yılda bir düzenlediği Uluslararası Heteredox Mikro İktisat  Seminerinin geçtiğimiz hafta yapılan 5’incisinin ana konusu olarak Prof. Çapoğlu’nun 23 sene önce yayınladığı kitabını seçti.
Prof. Çapoğlu’nun kitabı   son iki yüzyıllık kapitalist dünya ekonomisinde teknolojik gelişmeleri ve güç dağılımında ülkelerin yerlerinin neden değiştiğini, nasıl politikalar izlenmesi gerektiğini de  açıklıyor.
Prof.Dr. ‘Conferencia Magistralı’ olarak üç gün boyunca sabahları 9-11 arası seminer verirken, Meksikalı iktisatçılar Çapoğlu’nun kitabında yer alan konuların Meksika ekonomisine uyarlaması konusunda tebliğler sundular.
Seminer sonrasında  UNAM Ekonomi Fakültesi Prof. Çapoğlu’nun 1991 yılında İngiltere’de yayınlanan kitabını İspanyolca yayınlamak istediğini belirtti. Prof.Gökhan Çapoğlu kitabı İspanyolcaya çevrilecek ilk Türk iktisatçısı olacak.

KAYNAK:Derinposta.com

gökhan çapoğlu-

2770 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle