Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 11 Ekim 2013 | Alt Haberler, Geyve, Manşet, Sakarya, Yaşam

Darbenin 100. gününde protesto gösterisi

genç memur sen Darbenin 100. gününde protesto gösterisi 15Genç Memur Sen Başkanı Geyve Adliyesinde çalışan Yunuz Emre Yüzçeler ve Mutlu Ertuğ yönetimindeki Genç Memur-Sen öncülüğünde Rabia Platformu’nun desteğiyle Adapazarı AKM önünde protesto gösterisi düzenlendi.

Mısır’daki askeri darbenin 100. gününde Adapazarı Kültür Merkezi (AKM) önünde toplanan grup adına konuşan Genç Memur-Sen İl Temsilcisi Yunus Emre Yüzçeler, halkın mücadelesiyle elde edilen demokrasinin, adil seçim ve demokratik oy hakkının bir yıl bile dolmadan silah zoruyla kaldırıldığını söyledi.

Birkaç ülke hariç dünyanın demokrasiyi, insan haklarını, insan onurunu hiçe sayan silahlı zorbalığa sessiz kalmakta ısrar ettiğini belirten Yüzçeler, “Darbeciler ve cunta yönetimi, dünyanın sessiz kalmasından, sözüm ona demokrasi beşiği devletlerin yaşananlara seyirci olmasından aldıkları cesaretle, masum bedenleri ölümle tanıştıran vahşetlerine her gün bir yenisini ekliyor” ifadesini kullandı.

Yüzçeler, darbe yönetimi ve tetikçileri tarafından binlerce insanın darbeye direndiği ve demokraside ısrar ettikleri için hukuka aykırı yollarla tutuklandıklarını ve işkenceye tabi tutulduklarını anlattı.

“Mısır’da sadece insanlar değil, insanlık öldürülüyor” diyen Yüzçeler, “Dünya ses çıkarmaz, insanlık vicdanı harekete geçmezse darbecilerin kirli elleri ölüm yağdırmaya devam edecek. Hürriyet ve Adalet Partisinin ve Müslüman Kardeşlerin teşkilatları kapatıldı, faaliyetleri yasaklandı ve liderleri tutuklanarak mal varlıklarına el konuldu. Bağımsız medyanın oluşturacağı riski bertaraf etmek için bütün medya kuruluşlarına darbe tetikçisi yöneticiler atandı. Dünya kamuoyunu etkileme gücüne sahip uluslararası yayın yapan televizyonlar, gazeteler, ajanslar kapatıldı, temsilcileri tutuklandı. Basın özgürlüğü tam anlamıyla yok edildi” şeklinde konuştu.

Mısır’da hukuka, insan haklarına adalete ve vicdanlara aykırı darbenin 100 gündür keyfi ve zalimce yönetim sürdürdüğünü anımsatan Yüzçeler, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bizler darbeye karşı direnen gençler olarak, Mısır’da yaşananları bütün insanlığa karşı tehdit görüyoruz. 3 Temmuz darbesine sessiz kalanları, insanlığın katlinin iştirakçisi kabul ediyoruz. Dini inancı, milleti, mezhebi, ülkesi ve ideolojisi ne olursa olsun, milletin iradesine kastedenlere ve eylemlerine her zaman karşı olacağımızı, hiçbir zaman sessiz kalmayacağımızı haykırıyoruz. Herkes, bütün insanlar ve insanlık için adil, özgür, barışçıl ve inançlara saygılı, her türlü ayrımcılığa son verecek, yeni bir dünya istiyoruz. Bu yüzden Rabia-tül Adeviyye Meydanı’nda yapılan katliamın sessiz tanıkları olmayacağız. Mısır başta olmak üzere dünya üzerinde yaşanan bütün mezalimlere son verecek yeni bir dünyayı mutlaka kuracağız. İnsanlığın dirilişi için direniyoruz. İnsanca yaşamak için yeni bir dünya istiyoruz.”

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

 

2128 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle