Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 27 Mart 2017 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Köyler, Manşet, Sür Manşet, üst Haberler

Geyve’li Fındık üreticilerine 1 Milyon 200 Bin Liralık Destek

Fındık üreticilerine 1 Milyon 200 Bin Liralık destek

Geyve’de fındık üreticilerinin merakla beklediği  alan bazlı gelir desteği ödemelerinin 3.Nisan’dan itibaren yapılacağı öğrenildi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliğinden yapılan açıklamada “3 Nisan’dan itibaren fındık üreticilerimizin hesaplarına, alan bazlı gelir desteği ödemesi kapsamında yaklaşık 800 milyon lira yatırılacağı açıklandı. Bu kapsamda Geyve’de fındık üreticileri ile esnafın merakla beklediği, 2016 yılı alan bazlı destek ödemesinin gelecek ayın ilk haftasından itibaren ödenmeye başlanacağı öğrenildi.

1 milyon İkiyüz bin Lira

Fındık  alan bazlı gelir desteği üreticilerin kimlik numaralarının son rakamına göre parasının Ziraat Bankası aracılığıyla yapılacak.Üreticilere dekar başına 170 lira ödeme yapılan alan bazlı fındık desteklemesinden Geyve’de 6.670 dekar alanda yaklaşık 690 üretici faydalanıyor.Buna göre Geyve’de 3 Nisan’dan itibaren fındık üreticilerimizin hesaplarına, alan bazlı gelir desteği ödemesi kapsamında yaklaşık  1milyon iki yüz bin lira yatırılacağı öğrenildi.

İlaç Gibi Gelecek

Ülke çapındaki üreticiler ile Geyveli fındık üreticilerine alan bazlı gelir ödemelerinin ilaç gibi gelecek. Çünkü üreticilerin en masraflı ayı Mart Nisan ayı. Fındık bahçelerinin baharda bakımının yapılması gerekiyor. Üreticiler ödenecek destekleme parasıyla bahçesinin gübresini atacak, bakımını gerçekleştirecek. Bu açıdan bakıldığında destekleme ödemesinin  tam zamanında yapılıyor olması üreticileri sevindirdi.

Esnaf’da Hareketlilik

Fındık üreticilerine alan bazlı desteklemelerin ödenecek olması esnafı da hareketlendirdi. Ödenecek bu paralarla piyasanın da canlanacağı ve sadece fındık üreticilerin değil , tüm esnafında bu desteği dört gözle beklemekte olduğu öğrenildi.

Bakan İslam Sayesinde

Fındık üreticilerine alan bazlı gelir desteğinin 2009 yılından bu yana veriliyor. Sakarya ilinde Fındık Alanlarının Tespitine Dair Karar” hükümlerince yapılan çalışmalar sonucunda Sakarya’da sadece Kocaali, Karasu, Akyazı ve Hendek, ilçeleri bu destekten yararlanıyor iken, zamanın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın yoğun çabaları sonucu yapılan yeni düzenlemeyle Geyve ile birlikte Sakarya’nın tüm ilçeleri ‘Fındık Dikim Desteği’ kapsamına alınmıştı.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

2622 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle