Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 12 Şubat 2012 | Gündem, Manşet, Sağlık, Sakarya, Videolar, Yaşam

Doğumda ihmal iddiasına, tazminat talebi…

Doğumevinde özürlü dünyaya gelen çocuklarının doğumdaki ihmal nedeniyle sakat kaldığını ileri süren aile, Sağlık Bakanlığı’na 390 bin liralık tazminat davası açtı.


390 Bin TL’lik Tazminat ile sakarya-rehberim

Anne Samiye Kara, normal doğuma zorlandığını ve sezaryene geç alındığı için çocuğunun özürlü doğduğunu iddia ediyor.Geyve ilçesinde yaşayan Samiye (31) ve Şenol Kara (31) çiftinin ikinci ve tek erkek çocukları Ömer Faruk, 27 ay önce Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde yapılan doğumda özürlü olarak dünyaya geldi. Sezaryenle doğum yaptırılan annenin rahmi alındı. Ömer Faruk’a ise serebral palsi (SP) teşhisi konuldu. Beyinden kaynaklanan ve hareketlerin kontrolünü olumsuz etkileyen hastalık sebebiyle annesini ememeyen ve yiyecekleri çiğneyemeyen çocuk, doğduğundan bu yana burnundan midesine takılan tüple besleniyor. Aile, çocuklarının özürlü dünyaya gelmesinden ebe ve doktorları sorumlu tutuyor. İhmalleri olduğunu düşündükleri ebe ve doktorları, suç duyurusunda bulunarak yargı karşısına çıkaran aile, Sağlık Bakanlığı’na 390 bin TL’lik de tazminat davası açtı.

Anne Samiye Kara, normal doğuma zorlandığını ve sezaryene geç alındığı için çocuğunun özürlü doğduğunu savunuyor. Hastaneye yattığında sancılarının çok hafif olduğunu anlatan Kara, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Suni sancı iğnesi yapmadan sancılarım artmıyordu. Kızımda da aynı şekilde olmuştu. Söylememe rağmen ilgilenmediler. Sabaha kadar beklettiler. En son bir ebe geldi ve üst üste iki ya da üç iğne vurdu. Dört kez doğum için masaya yatırıldım. Doğumu tek başına yaptırmaya çalışan ebe ‘çocuk takılıyor, yardıma gelin.’ diyerek diğer personelden yardım istedi. Ne ona ne de bana kimse yardıma gelmedi. ‘Yardım edin, sezaryene alın.’ dedim almadılar. ‘Ölüyorum’ dedim. ‘Herkes aynı şekilde bağırıyor.’ dediler. Masada uzun süre kaldığım için bitkin düştüm. Doktor ve ebelerden yardıma gelen olmadığı için doğum gerçekleşmedi. Sabah nöbetçi doktor ebeye durumumu sordu. Ebe çocuğun takıldığını söyledi. Bu sırada diğer masadaki doğumla ilgilenen ebe dirseğiyle göğüs kafesime bastırdı. Nefessiz kaldım. Hemen sezaryene almaya karar verdiler. İmza atacak durumda olmadığım için parmak bastırarak ameliyata aldılar. Çocuğumun ölü doğduğunu kalp masajıyla hayata döndüğünü söylediler. Kanamayı durduramadıkları için rahmimi aldılar.”

Baba Şenol Kara ise “O gün doktor yatırdığında doğumun normal olarak gerçekleşeceğini söyledi. Nöbetçi doktor gece hiç kontrol etmemiş. Hiçbir şeyden haberdar edilmedim. Sabah güvenlik görevlisi haber verdi. Olanları öğrenince konuyu yargıya taşıdım.” diye konuştu. Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Başhekimi Aydın Sarı, ailenin şikayetçi olduğu iki doktorun hastanedeki görevlerinden ayrıldığını söyledi. Yargı sürecinin devam ettiğini ifade eden Aydın, “Kusur olup olmadığı yargılama sonunda belli olacak.” Dedi.

2741 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Doğumda İhmal İddiasına Tazminat Talebi.. için 1 yorum

  1. adem dedi ki:

    kahretsin kadın doğum doktorlarında bir iki istisna dışındahiç insaf yok .helede doğumhanedeki ebelerde.eşim az daha ölüyordu da dönüp bakmamışlar bile
    .inanın yukarıdaki olaya benzer vaka o kadar çok ki.ama ne yaparsın ki elinden birşeyb gelmiyor.ancak talihsiz bir olayla karşılaşınca bişeyler yapıyorsun, aydın bey en büyük suçlu sensin. buradan recep akdağ beye de diyorumk doğumhaneye kamara koyunda orada hastalara yapılan zulmü görün.
    i

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle