Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 29 Aralık 2015 | Alt Haberler, Geyve, Manşet, Sür Manşet, üst Haberler

Geyve’de Sis Denizi

geyvenin sis altında görüntüsü (1)Geyve Sis Denizi Oldu.

Geyve ilçesinin Düzakçaşehir köyünden görüntüsü adeta sis denizini andırıyor.

Amatör bir fotoğrafçı tarafından çekilip sitemize yollanan resimlerde Düzakçaşehir Köyünden Geyve ilçe merkezi üzerindeki adeta sis denizini andıran fotoğraflar görülüyor.

Doğanın olağanüstü mucizesi olan bu görüntülerde Geyve ovasının sis denizinde kaybolması sanki Geyve ovasının deniz veya büyük bir göl izlenimini vermesi ile oluşan görsel güzelliğini siz değerli takipçilerimizle paylaşıyoruz.

geyvenin sis altında görüntüsü (4)

Sis Nedir ve Nasıl Oluşur?

Yatay görüş mesafesini 1 km.nin altına düşüren meteorolojik bir olaydır. Stratus bulutunun yerde veya yere yakın seviyede oluşması olarak da bilinir. Yerle temas eden hava içindeki subuharının yoğuşması veya donarak kristalleşmesi sonucu ortaya çıkan çok küçük su damlacıkları veya buz kristallerinden meydana gelmiştir.

Sis içinde çisenti biçiminde çok hafif yağış olabilir. Zirai açıdan faydalı olduğu kadar, güneşe engel olduğu için deniz, kara ve hava ulaşımında büyük ölçüde olumsuz etkileri de görülmektedir.

Sis Türleri:

A) Hava Kütlesi Sisleri:

1) Radyasyon sisi:

Açık ve durgun gecelerde ısı kaybı sebebiyle yer yüzeyi ve yüzeye yakın hava soğur. Yerden yukarı doğru yükseklik arttıkça atmosferde ters bir sıcaklık dağılımı ortaya çıkar. Alt seviyelerde hava soğuktur. Yükseklik arttıkça sıcaklık da artar. Soğuma havanın çiğ noktasına kadar inerse sis meydana gelir. Gece başlar, gündüz hava ısınınca, öğleye doğru ortadan kalkar.

2) Adveksiyon (Yatay Hava Hareketi) Sisi:

Sıcak ve nemli havanın soğuk bir yüzey üzerine hareketi ile alt katmanların soğuyarak su buharının yoğunlaşması sonucu oluşan sislerdir.

3) Oroğrafik (Yer Şekili) Sis:

Yatay hareket eden havanın yer şekli etkisiyle yükselerek soğuması neticesinde oluşan sislerdir. Yer şekli etkisiyle yükselme hafif hafif ve yataya yakın olmalıdır.

B) Cephe Sisleri:

Karşılaşan iki farklı hava kütlesinden sıcak olanın soğuk olan üzerinde yükselerek soğuması neticesinde oluşan sislerdir.

Ercan DEMİR-Geyvemedya.com

2388 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle