Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 29 Ekim 2014 | Alt Haberler, Geyve, Köyler, Manşet, Yaşam

Toprak mantar Fışkırıyor..

Havaların yağışlı gitmesi nedeniyle mantar bolluğu yaşanan Geyve’de  başta köylüler, sattıkları mantarla aile bütçelerine katkıda bulunuyor..

geyve-pamukova-mantar-toplama-rekoru-

Geyve ve bölgemiz ilçelerinde  mantar bolluğu yaşanıyor.

Toprak Mantar Fışkırıyor

Havaların yağışlı geçmesi nedeniyle Geyve , Taraklı ve Pamukova  ilçelerinde vatandaşlar, boş vakitlerini değerlendirmek için mantar toplama gidiyor. Yüzde 70’i ormanlarla kaplı bölgemizde  yaşanan mantar bolluğu vatandaşların yüzünü güldürdü. Mantar toplayan vatandaşlar, yaz yağmurlarının fazla yağması nedeniyle mantar bolluğu olduğunu söyledi.

Rekor kırıldı

Pamukova’da mantar toplamaya giden 3 arkadaş bir günde 26 kasa toplam 200 kilo kanlıca mantarı toplayarak adeta mantar toplama rekoru kırdılar.Rekorun kendilerinde olduğunu söyleyen ismini vermek istemeyen mantar toplayıcısı  3 kişi  “ Kasa bitti yoksa 40 kasa rahatlıkla toplardık”  dediler.

Zehirlenmelere Dikkat

Ormanlık alanlara mantar toplamaya giden vatandaşlar, “Bu sene yağmurun bol yağması nedeniyle mantar bolluğu yaşandı. En çok ormanda kanlıca mantarı toplanıyor. Mantar besin değeri olarak çok besleyicidir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise, işin ehli tarafından toplanmasıdır. Eğer mantarları bilmiyor iseniz zehirlenme ihtimaliniz olabilir” diyerek,mantar alırken çok dikkat edilmesini, bilen insanlardan mantar almayı önerdiler.

Kilosu 3 TL’ye Düştü

Orman da  topladıkları mantarı satmayan gelen bazı vatandaşlar, mantar bolluğu nedeniyle fiyatların düştüğünü belirtti. Kilosu 3 TL’den başlayan kanlıca mantarı alan bazı vatandaşlar, kışın yemek için konserve yaptıklarını söyledi. Bazı vatandaşlarda, kanlıca mantarıyla pikniğe gittiklerini ve mangalda mantar közlediklerini ifade ettiler.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

kanlica_bereketi_h7625

6683 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle