Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 19 Mayıs 2015 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Köyler, Manşet, üst Haberler

KANALDA SU YOK, ÇİFTÇİ PERİŞAN

Bayat-ve-Ceceler-Köyleri-İsyanda-Su-Yok-4-cropGeyve Ovasını sulayan kanallara su verilememesi üreticiyi perişan etti.

Sakarya Nehrinden aldığı suyu pompalar yardımıyla basarak Geyve Ovasını sulayan Sulama Birliği Başkanlığı 900 Bin TL’ yi bulan alacağını tahsil edemeyince olan üreticiye oldu.

Üretici Perişan

Sulama sezonu öncesi mevcut pompaların bakımını yaptıramayan Sulama Birliği kanallara su veremeyince üretici isyan etti. Ova Köylerindeki üreticiler; Fide ekecek suyumuz yok, kanallarımız boş , meyve bahçelerimizi sulayacak su bulamıyoruz . Su ne zaman gelecek ,? Neden kanallara su verilmiyor? diyerek sitemlerini ifade ettiler.

Fideleri elinde kalan çiftçilerden Cezmi ÖZCAN ” suyun gelmesini bekliyoruz, su olmadan ürün fide ekilemez. Suyun gecikmesi durumunda çiftçi mahsulünü ekemez bahçelerini sulayamaz üründen verim alamaz .” dedi. Sorunlarının bir an önce çözülmesini isteyen çiftçiler suyumuz bir an önce gelsin çiftçi ürün ekmekte hava koşuları nedeniyle gecikmiş durumda dedi.

geyve-ovasinda-kanallara-su-verilemiyor-

Üreticiler İcralık

Geyve Sulama Birliğine kayıtlı 1500 e yakın üreticiden 900 bin TL’ye yakın alacağı bulunan Sulama Birliği Bayat-ve-Ceceler-Köyleri-İsyanda-Su-Yok-3-cropalacaklarını icra yoluyla tahsil etmeye çalışıyor.
Üreticinin suya ihtiyaç duyduğu en önemli anda su verememenin sıkıntısını yaşayan Sulama Birliği Başkanlığına kayıtlı çiftçilerden icralık 142 dosya karşılığında 430 Bin TL’lik alacağı bulunuyor.

Sulama Birliği Çaresiz

Geyve Ova köylerine pompalar yardımıyla Sakarya nehrinden aldığı suyu basan Sulama Birliği ise üreticilerin Birlik Başkanlığına olan su borçlarını ödememelerinden dolayı çaresiz kaldıklarını ifade ettiler.

Alacaklarını Tahsil Edemiyor

Üreticiden alacağı sulama bedellerini tahsil edemeyen Sulama Birliği iş yaptırdığı firmalara borçlarını da ödeyemez duruma geldi. Devlete olan Elektrik, SSK giderleri ile piyasaya akaryakıt başta olmak üzere pompa tamir bakımı vb. gibi borçlarını ödeyemeyen, kanal temizliği için iş makinası çalıştıramadıklarını belirten Geyve Sulama Birliği yetkilileri , üreticilerden borçların zamanında ödenmesi konusunda duyarlı davranmalarını istedi.
Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

Bayat-ve-Ceceler-Köyleri-İsyanda-Su-Yok-2-crop

2362 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Geyve’de Sulama Kanallarına Su Verilemiyor. için 1 yorum

  1. çare ampulde dedi ki:

    çare ampulde diyen biri çıkmamış hayret…

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle