Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 21 Haziran 2019 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Manşet, Sür Manşet, Teknoloji

Geyve’de Sirke Sineği Mücadelesi

SİRKE SİNEĞİNE GEÇİT YOK

Geyve’de meyve bahçelerinde Kanadı noktalı sirke sineği mücadele aralıksız devam ediyor.

TEKNİK PERSONEL

Geyve ilçe Tarım Müdürlüğümüz tarafından sürdürülen teknik mücadelede  yaz başında yapılan toplantılarda anlatılan sirke tuzaklarında sinekler tespit edildi. Tür teşhisi yapılmak üzere Yalova bahçe kültürleri merkez araştırma enstitüsüne gönderildi.

ÜRETİCİNİN KABUSU

Geyve ilçesinde son zamanlarda üreticinin kabusu olan ve nemli bir karantina zararlısı olan Kanadı noktalı sirke sineği (Drosophilasuzukii) ağaç üzerinde sağlıklı meyve ve yere düşen çürümekte olan meyvelerde beslenmektedir. Beslenme sonunda fungal ve bakteriyel enfeksiyonlara da sebep olmakla birlikte ürünün pazar değerini düşürmektedir. Bu zararlı Geyve’de özellikle kiraz, şeftali, çilek, Trabzon hurması, kayısıda zararları tespit edilmiştir.

ZARARLI İLE MÜCADELE

Geyve ilçe Tarım Müdürlüğüne bağlı ekipler arazide yaptıkları kontrollerde çiftçilerede mücadele konusunda tenkil bilgi vermeye devam ediyorlar. Yetkililer; Bu zararlı ile mücadele etmeye öncelikle kültürel önlemlerle başlanmalıdır. Yere düşen meyveler toplanmalı, hasat olgunluğuna gelen meyveler bekletilmeden toplanmalıdır. Meyveler hasada yakın dönemde aşırı sulanmamalıdır. Zararlı popülasyonunu azaltmak ve ilaçlı mücadeleye karar vermek için ağaçlara sirke tuzağı asmak yararlı olacaktır. Tuzaklarda yakalanan sirke sinekleri popülasyonu ekonomik zarar eşiğine geldiğinde kimyasal mücadeleye başlanmalıdır. Zararlıya karşı kullanılacak ilaçlar, bakanlık tarafından tavsiye edilen, ürünlere ruhsatlı olmalıdır. Detaylı bilgi için ilçe müdürlüğümüze başvurup öğrenilmelidir.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

2074 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle