Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 24 Ekim 2014 | Alt Haberler, Köyler, Manşet, Yaşam

Geyve’de Pekmezler kaynatılmaya Başlandı.

 Sonbahar  geldi,  Kış yaklaşıyor derken , Geyve ve köylerinde üzüm bağları bozuluyor, pekmezler kaynatılıyor.

geyve-pekmez-yapimi- (8)Geyve’de Pekmezler kaynatılmaya Başlandı.

Pekmez Zamanı

Geyve ilçesi Bağlarbaşı Köyü bağlarından tamamen organik yöntemlerle el emeği göz nuru yetiştirilen üzümlerin önemli bir bölümü pekmez yapımı için kullanılıyor. Geyve ve köylerinde  bugünlerde birçok evin önünde dev kazanlarda pekmez kaynatılarak geleneksel yöntemlere dayalı olarak kaliteli pekmezlerin üretimine şahit olmak mümkün.

Vazgeçilemeyen Gelenek

Geyveliler’in vazgeçemediği geleneklerine uygun olarak üretilen pekmezler, geleneksel özellikleri ve tadı ile Sakarya ili başta olmak üzere dostların ve akrabaların sayesinde tüm bölgede adından söz ettirecek kalitede olduğu kaydedildi..

10 Kg. Üzüm 1 Kg. Pekmez

Geyve Bağlarbaşı Köyünde Pekmez’in  tamamen geleneksel yollarla üretildiğini belirten her derde deva pekmezin ustaları yaklaşık 10 kg. üzümden 1 kg. pekmez üretilebildiğine dikkat çekerek; pekmez yapımının çiğnenmesi, mayalanması, süzmesi ve kaynatmasıyla ciddi bir emek isteyen bir iş olduğunu keydettiler.

İyi Bir Pekmez; İyi Üzüm, İyi Toprak

Pekmez yapımı için Önce Bağ’dan üzümlerin seçildiği, siyah ve beyaz olarak üzümlerin ayrıldığını belirten köylüler, üzümler yıkanarak çuvallara konarak çiğnenir.Çiğneme sonunda akan suyun  hamı alınarak kaynatmaya geçilir.Pekmezcilerin iyi bildiği ve doğadan bulunan pekmez toprağı içine katılır.Bu toprak şırayı çökertmeye yarar.Şıraya dönüşünceye kadar kaynatılıp pekmez koyulaşıncaya kadar bekletilir.Bu sırada üstünde sarı köpük oluşur, Köpük oluşması pekmezin kıvamına gelmesi demektir.İyi bir pekmez iyi üzüm ve iyi bir toprak ile olur.

Mükemmel Tad ve Güzellik

Bu kadar meşakkatli ve uğraşılan Bütün bu emeklerin sonunda elde edilen şifa kaynağı pekmezin ne kadar kıymetli olduğu, her derde deva olduğu başta  kansızlığı önlemeden, kan dolaşımını rahatlatmaya, enerji vermekten iştah açmaya kadar bir çok faydasının olduğu biliniyor.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

3257 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle