Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 18 Mart 2016 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Köyler, Manşet, Sür Manşet, Yaşam

Geyve’de Korkulan Oldu..

geyvzirai-don-mucadelesi- (7)Meteoroloji yetkilerinin don uyarısında bulunduğu bu gece Geyve’de korkulan oldu.

Geyveli çiftçiler  eksi 2 yi gören bu gece evlerinin rızkı, geçimlerinin tek kaynağı olan meyve bahçelerini zirai dondan zarar görmesin büyük mücadele örneği sergilediler.

Geceyi Bahçelerde Geçirdiler

Geyve ve bölgesinde üreticiler  tam çiçeklenme ve tomurcuk döneminde olan meyve bahçelerini zirai dondan korumak için büyük mücadele örneği sergileyen üreticiler geceyi meyve bahçelerinde geçirdi.

Gündüzden Hazırlık

Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiler doğrultusunda 17-18.Mart tarihlerinde oluşabilecek zirai don tehlikesine karşı üreticiler gündüzden hazırlıklarını yaptılar.Biriktirilen yüzlerce lastik traktör römorklarında beklerken üreticiler hazır kıta gibi köy kahvehanelerinde bekledi.

Geyve Ovası Duman Altında

Köylerde bekleyen üreticiler gece saat 02:30 sularında don tehlikesi oluşuyor haberini almasıyla birlikte arazilere inerek gündüzden hazırladıkları lastikleri saman balyaları ile yaktılar. Değişik bölgelerde aynı anda yakılan lastik ve saman balyalarının dumanı adeta Geyve Ovasının üzerini duman ile kapladı.

Üretici Tedirgin

Yakılan lastik ve saman balyalarının oluşturduğu duman ile meyve bahçelerini don ve ayazdan korumaya çalışan üreticiler; bu sene Şubat ayının mevsim normallerinin üstünde aşırı sıcak geçmesinden dolayı çiçeklenme ve tomurcuklanma mevsiminin bir hayli sıkıntılı geçtiğini belirterek işallah yaptığımız bunca emek boşa gitmez dediler. Bahçe içinde yakılan ateşten çıkan dumanların araziye dağılarak meyve dallarındaki çiçek ve tomurcukları dondan koruyan çiftçiler ”Tek geçim kaynağımız olan meyve bahçelerimizin dondan etkilenmesini istemiyoruz. Geçmiş yıllarda yaşadıklarımız tekrarlanmasın diye önlem almaya çalıştıklarını ifade ettiler.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

3677 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Geyve’de Korkulan Oldu.. Üreticinin Don Mücadelesi için 2 Yorum

  1. misafir dedi ki:

    Allahtan gelene amenna,verende o alanda o sen ne yaparsan yap,Allah verecekse verir.Sizin yaktığın lastikle insanları zehirliyorsunuz,kendinizi düşünüyorsunuz,insanların burunlarından sim siyah katran geliyor,çevreyi kirletiyorsunuz,kul hakkına giriyorsunuz.Günahtır.

  2. ilhan dedi ki:

    cuma sabahı geyve’nin üstü komple simsiyah dumanla kaplıydı. yaktığınız lastikler hem 20 bin kişiyi zehirledi. hem bi halta yaramadı yine yandı. bırakın bu ilkel yöntemleri artık. iyi yapayım derken daha batırıyosunuz ortalığı.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle