Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 03 Kasım 2014 | Alt Haberler, Geyve, Manşet, Sakarya

Geyve’de Jandarma görev bırakıyor…

jandarmaAralarında Geyve’nin de bulunduğu Sakarya’da jandarmanın sorumluluk alanında olan bölgeler artık polis kontrolüne geçiyor. İlk uygulama Serdivan Kazımpaşa’da başlarken, bir yıla jandarma karakolları kalmayacak.

Sakarya’da jandarmanın sorumluluk alanında olan bölgeler artık polis kontrolüne geçiyor. İlk uygulama Serdivan Kazımpaşa’da başlarken, bir yıla jandarma karakolları kalmayacak.

İç güvenlikte reform olarak adlandırılan uygulamalar hayata geçmeye başladı. Buna göre
Jandarma Genel Komutanlığı’nın İçişleri Bakanlığı’na bağlanmasını öngören geniş kapsamlı çalışma  hazırlıkları devam ediyor. Kılık kıyafetten sonra, kademeli geçiş süreci kapsamında ‘Jandarma Genel Komutanlığı’ ibaresinin de ‘Jandarma Genel Müdürlüğü’ ile değiştirilmesi öngörülüyor.

YASA
Düzenlemenin hayata geçmesi durumunda Jandarma, artık asayiş hizmetlerini er ve erbaş yerine profesyonel kadrolarla verecek. Ayrıca jandarma sorumluluk alanları da polise geçiyor. Bu yolla polis ile jandarmanın görev tanımlamaları da tamamen ayrılacak. Atama, terfi ve disiplin işlemlerinde tek yetkili bakanlık olacak.

YÖNETMELİK
İçişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen çalışmada özellikle Sakarya, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlerde jandarma teşkilatlarının kaldırılması da öngörülüyor. Bu kararın gerekçesi olarak ise jandarmanın görev yaptığı noktalarda polisin zaten gerekli hizmeti verdiği ve ekstra bir güvenlik biriminin bulunmasına gerek olmadığı yönündeki görüş belirtiliyor.

VALİLİK KARARI
Sakarya’da bu uygulama ise kademeli olarak başladı. Serdivan Kazımpaşa bölgesinde artık sorumluluk polise geçiyor. Akyazı, Hendek, Geyve, Taraklı, Karasu ve Kaynarca gibi bölgelerde bulunan jandarma karakolları da bir yıla kadar tamamen kapanmış olacak. Kazımpaşa’da polisin yetkilendirilmesiyle başlayan uygulamada böylelikle ilk adım atılmış oldu. (Bizim Sakarya)

sakarya-jandarma-sorumluluk-alanlari-kalkiyor-

3429 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle