Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 08 Ocak 2019 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Manşet, Sür Manşet, Videolar, Yaşam

Geyve’de Geleneksel Yüsük Oyunu

Eğlence zirve yaptı

Geyve’ye bağlı Hacıosmanlar Köyü’nde yıllardır süregelen yüzük oyunu soğuk kış gecelerinin eğlencesi olmaya devam ediyor.

Ağırlıklı olarak kış mevsiminde oynanan bir oyun. Yüzük bulma oyunu soğuk kış gecelerinin en büyük eğlencesi. Geyve’ye bağlı Hacıosmanlar Köyü’nde asırlık gelenek halen devam ediyor. Fincanın içine saklanan yüzüğü bulmak oyunun hedefi gibi görünse de asıl maksat birlikte vakit geçirip, eğlenmek.
Köy konağında toplanan kalabalık, eğlenmek, sohbet etmek, gelenekleri yaşatmak gibi bir çok kavramı kapsayan yüzük oyununu oynarken hayli eğleniyor. Köy halkı, hoşgörü ve samimiyetin hakim olduğu anlarda vaktin nasıl geçtiğini anlamadıklarını ifade ediyor.

NASIL OYNANIR?
Yüzük oyunu A ve B takımı olmak üzere 5 ya da 6 kişiden olmak üzere iki takım oluşturulur. A takımının oyuncuları fincan içerisine yüzük saklar. B takım oyuncuları da bulmaya çalışır. Neşeli dakikalardan sonra yüksek puan alan takım kazanmış olur. Oyun sonunda yenilen takım ortaya konan iddia ne ise gereğini yapar.

1540 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle