Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 04 Kasım 2015 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Köyler, Manşet

ÜZÜM ÜRETİCİLERİNE EKÜY SERTİFİKASI VERİLDİ

geyve-tarim-mudurlugu-eku-projesi- (7)Geyve’de Entegre ve Kontrollü Üzüm Üreticilerine Sertifika Verildi.

Sakarya’nın Geyve ilçesinde Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY) Projesi kapsamında 10 üzüm üreticisine sertifika verildi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan EKÜY projesine katılarak uygun ürün seçimi ve çeşitliliği, toprak işleme, bitki sağlığı, sulama, gübreleme, budama, münavebe gibi sistemleri ve kombinasyonları uyumlu bir şekilde uygulayan çiftçiler kalıntısız ürün ürettikleri ve doğal yaşama zarar vermedikleri için sertifikayla ödüllendirildi.

130 dekarlık alanda uygulanan Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi ( EKÜY ) projesi sertifika dağıtımı Taşoluk Mahallesinde üzüm bağında gerçekleştirildi. Sertifika dağıtımına Köy Muhtarı Yusuf Can ile birlikte EKÜY projesinde yararlanan üzüm üreticileri ve projeden sorumlu teknik personel Ziraat Mühendisi Günay Köksal katıldı.

Proje sorumlusu Ziraat Mühendisi Günay Köksal; Proje çalışmaları kapsamında İlçe Müdürlüğümüz kanalı ile projeye dahil edilen üreticilerle projenin işleyişi hakkında bilgilendirme toplantısı yapılmış ve projeye dahil olan üreticilerin üzüm bağlarına asılmak üzere Bakanlığımızca belirlenen “mavi bayrak”lar dağıtılmıştır.

Geyve ilçesi Taşoluk Mahallesinde EKÜY projesi kapsamına alınan üreticinin yaklaşık 130 dekar olan bağ sahası hasada kadar düzenli olarak kontrol edilerek, hastalık ve zararlılar konusunda bilgilendirildi. Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi çalışması yapılan alanlarda ürünler hasat’a geldiğinde labaratuvara gönderilmekte, analiz sonucu temiz çıkan ürüne Entegre ve Kontrollü Ürün sertifikası verilerek ürünlere de EKÜY logosu yapıştırılmaktadır. Üreticiye ise Entegre Mücadele Üretici Sertifikası verilmektedir” diye konuştu.

Bu belge ve logolar ürünün satışında alıcıya veya tedarikçilere teslim edilecek ve market reyonlarına yerleştirilecektir.

Taşoluk Köyü Muhtarı aynı zamanda üzüm üreticisi Yusuf Can; bu projede yer alarak üretim yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu, yolun daha başında olduklarını, toprağı olan herkesin üretime bilinçli bir şekilde katkıda bulunması gerektiğini söyleyerek, kuruma kendilerine verdiği desteklerden dolayı teşekkür etti.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

2488 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle