Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 24 Mart 2016 | Alt Haberler, Geyve, Manşet, Sür Manşet, Videolar

KOLOZOMA Böceği Üretiliyor…

Geyve'de- Çam -Ormanlarının -Kurtarıcısı -Kolozama -Üretiliyor- (14)Geyve Orman İşletme Müdürlüğü tarafından, Doğantepe Orman İşletme Deposu yanında ki “Orman Zararlıları İle Biyolojik Mücadele Laboratuarı” n da KOLOZOMA böceği üretilmekte.

Kolozoma Böceği; Çam ağaçlarında, oluşturduğu keselerde yaşayan ve çam ağaçlarının büyüme uçlarını yiyerek zarar veren “Çam Kese Böceği” ile mücadele etmek için üretilen bir böcek.

Geyve Orman İşletme Müdürlüğü Şeflerinden Zekiye Bilin yapılan çalışmalar ile şu bilgileri verdi:

“Geyve Orman İşletme Müdürlüğünün Geyve Orman İşletme Şefliğine bağlı bu laboratuarda KOLOZOMA üretilmekte. Kolozoma böceği, çam kese böceğinin doğal yırtıcısı. Bunu bu laboratuarda üreterek doğaya salacağız. Böylece biyolojik olarak çam kese böceği ile mücadele etmiş olacağız. Görevli arkadaşlarımız burada KOLOZOMA üretmek için anaç böceklerden yumurta alıyorlar. Larvaları besleyen arkadaşımız da var. Anaç böceklere çam kese böceğini yem olarak verilmekte, daha sonra da toprağa bırakılan yumurtalar 10 lı guruplar ile tüplere alınıyor. 2 gün sonra larvalar çıkıyor. Larvalarda her gün beslenmekte. 1 hafta sonra ergin hale gelenleri ormana bırakıyoruz. Bu yıl 10 bin KOLOZOMA üretmeyi planlıyoruz. KOLOZOMA’ lar, zarar gören ilçede ki şefliklere dağıtılacak.”

Namık Cihan/Geyvemedya.com

2016 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle