Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 02 Ekim 2014 | Alt Haberler, Geyve, Manşet, Videolar, Yaşam

GEYVE’DE AYVA TELAŞI BAŞLADI

Geyvede-Ayva-Hasadı-Başladı-18Dalların altın sarısı ayvanın Geyve’de hasadı başladı

Verimli tarım alanlarıyla ünlü Geyve’de bu aralar ayva telaşı var. Yıllık ortalama 5 ton ayva hasad eden Geyveli çiftçileri ayva telaşı sardı. Reçelinden, kompostosuna, suyundan marmelâdına kadar değişik türde ürünleri olan meşhur Geyve Ayvası 80 ile 1,50  kuruşa alıcı bekliyor. Kilosu bu fiyat aralığında alınan üreticiden alınan ayva hale ve marketlere 2-4 TL arasında  satılıyor. Bu sert ve sulu kış meyvesi en son müşteriye 3-5 lira arasında satılıyor.

Rekolte Düşük

Bu seneki elverişsiz hava şartlarından Geyve ayvası da etkilendi. Dolu ve aşırı yağış sonucu meyve  dış görünümü ile özelliğinde görülen değişimlerle birlikte ayva rekoltesinin de düşük olacağı tahmin ediliyor.

Ürünlerini dört boyda ayıran üreticiler çıkma tabir edilen en küçük boyu meyve suyu fabrikalarına küçük boyları reçel marmelat fabrikalarına orta boy tabir edilen ayvaları iç piyasaya, duble süper boyları da ihracata gönderiyorlar.

Hastalık varsa devası da var.

Kış aylarının yaklaştığı şu dönemlerde gripal iltihaplara birebir koruyucu etki gösteren ayva aynı zamanda akciğer, kalp, boğaz, mide,  göz,  bağırsak ve ağız rahatsızlıklarının tedavisinde de oldukça etkili. Çocukların sağlığını koruyup büyüme ve gelişmelerini hızlandıran bu meyve Her yaştaki insanların sinir sisteminin güçlenmesinde etkin bir rol oynuyor. Dahası Mide ve bağırsakları zararlı mikroplardan korurken, hazımsızlık gibi sorunların önüne geçiyor ve Meyvesi veya meyvesinden hazırlanan şurup ve komposto ishale iyi geliyor.

Çiçekten, Hasata hizmet ister

Kış mevsimi nde vazgeçilmez olan bu meyve’nin yetiştirilme şartları oldukça zor. Ayvaların dibinin kazılıp temizlenmesi, budanması, işçiliği birbirinden zor işler. Aynı zamanda Bir yıl içinde yaklaşık olarak 25–27 defa ortalama bir hafta aralıklarla ilaçlaması yapılıyor.Üreticiler Geyve ilçesinde 80 kr ile 1,50 TL Arasında Toptan Satılan Ayva çiftçinin yüzünü güldürmüyor. Oldukça fazla masraf etiklerini belirten çiftçiler hava şartları zirai mücadele yakıt işçilik ve sulama masrafları ile bu yıl yüzümüz gülmüyor dediler

Hanımlara Gelir Kapısı

Ayva toplama işinde çalışan Geyveli bayanlar günlük yövmiyeleri 40 ila 45 tl arasında değiştiğini çalışarak aile bütçelerine destek sağladıklarını belirtiyorlar. Hasadın okulların açılma zamanına denk gelmesiyle çoçuklarımız ve  yaklaşan kış mevsiminin her türlü ihtiyaçlarını ayva yövmiyeleri ile karşıladıklarını  belirttiler.(Geyveyöresi)

geyvede-ayva-hasadi-basladi-

3423 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle