Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 25 Ocak 2017 | Alt Haberler, Geyve, Köyler, Manşet, üst Haberler

Sakarya’nın Güney Ovası resmen koruma altına alındı..

DCIM100MEDIA

Sakarya’nın güneyinde bulunan Geyve Ovası ile Pamukova’nında içinde bulunduğu 184 adet büyük ovanın tarımsal sit alanı olarak koruma altına alınmasına dair karar Resmi Gazetede yayınlandı.

Tarım arazilerinin tarım dışı kullanımını önlemek için hayata geçirilen Büyük Ova Projesi’yle 184 tarımsal potansiyeli yüksek ova, tarımsal sit alanı ilan edildi.

Tarımda karşılaşılan ve verimliliği de önemli ölçüde etkileyen çok parçalı yapı ve işletme başına düşen arazi miktarının diğer ülkelere kıyasla küçük olması nedeniyle bir çalışma başlatılmıştı.. Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatıyla başlatılan Bakanlar Kurulu’nda da Bakan Faruk Çelik tarafından sunumu yapılan çalışma kapsamında, 184 büyük ovanın tarımsal sit alanı olarak ilan edilmesi kararlaştırılmıştı.

Bakanlar Kurulunun içinde Pamukova ovasının da bulunduğu 184 ovayı “ Büyük Ova Koruma Alanı “ ilan eden karar 20 Ocak 2017 de Resmi Gazetede yayınlanarak resmen yürürlüğe girdi.

Bu kapsamda Pamukova ovası da dahil 184 ova tarım dışında kullanılamayacak. Yani kısacası bu ovalara sadece tarımsal anlamda tohum atılabilecek, sadece tarımsal alan olarak kullanılabilinecek. Şahsa veya kamu kurum ve kuruluşlarına ait olup da ekilmeyen tarım arazilerini, sahipleri namına bakanlık tarafından kiraya verilebilecek.

Onaylı imar palanları ve izin verilen yerler kapsam dışı kaldı..

Ancak Koruma alanı içine alınan Ovaların içinde yer alan onaylı planlı alanlar, bu kararın yayımı tarihi itibarıyla ilgili mevzuatı uyarınca tarım dışı kullanma izni verilmiş ( AK Gıda-AK Tül, Eğriçay Mahallesine kurulacak Kağıt Fabrikası, daha önce yapılmış Tavuk Kümesleri vb.) olan alanlar “ Büyük Ova Koruma Alanı “ dışında kaldı.

İşte koruma altına alınan Pamukova ve Geyve ovasına giren bölgeler..

Pamukova Ovası Resmi Gazete de yayınlanan haritaya göre İlhan Tan tesislerinden başlayıp Geyve’yide içine alarak kuzey ve kuzey batı da Safibey, Çengel, Bozören, Kozan, Bayat, Mekece Mahallerindeki tarımsal alanlar ile, Güney ve Güney Batıda Geyve Alifuatpaşa Yeni Mahalle, Teşvikiye, Gökgöz, Turgutlu, Pamukova, Üç Evler, Oruçlu, Hayrettin, İsabalı, Şeyhvarmaz Mahalleri ile ovada bulunan Cihadiye, Çardak, Özbek, Fevziye, Eğriçay tarım arazilerini içine alaıyor.

Sakarya da 4 ova koruma altına alındı..

Resmi Gazetede yayınlanan haritalarda sınırları gösterilen Pamukova Ovası, Sakarya Ovası, Ferizli Ovası, Söğütlü Ovası, kararın yayımlandığı 20 Ocak 2017 tarihinden itibaren tarım dışında kullanılmaması için resmen koruma altına alındı.

3992 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle