Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 13 Ağustos 2018 | Alt Haberler, Ekonomi, Gündem, Manşet, Sakarya, Sür Manşet, Teknoloji, üst Haberler

Geyve Rüzgar Santralı Su Kaynaklarına Zarar Verdi

Geyve’nin Karapürçek’le sınır bölgesinde kurulan 10 türbinlik rüzgar santrali Karapürçek’in içme suyu kaynaklarına zarar verdi. SASKİ ilçeye başka bir kaynaktan su verdi.

GEYVE’NİN TEPESİNE KURULACAK

Çevreci olduğu iddiasıyla desteklenen rüzgar santrallerinin de çevreye zararı olduğu Geyve’de kurulan santralle bir kez daha ortaya çıktı. Alınan ÇED onayı sonrası Geyve’ye bağlı Kamışlı, Eşme, Epçeler, Akkaya, ve Kulfalar mahallelerinin yüksek kesimlerine 10 adet türbin kurulmaya başlandı. Türbin kurulacak alanlar ve yol çalışmaları sırasında Karapürçek ilçe merkezine ve çevre köyleri besleyen içme suyu kaynakları zarar gördü.

140 METRE YÜKSEKLİĞİNDE

İlçede yaşanan birkaç günlük su sıkıntısı sonrası SASKİ geçici çözüm olarak Bulanıkdere olarak bilinen kaynaktan ilçenin arıtma tesisine hat çekti. Ancak bu dere özellikle yağışlı günlerde aşırı bulanık aktığı için arıtma devre dışı kalıyor. Yağışlı günlerde Karapürçek ve ilçelerine şebekeden bulanık su akıyor. İnşa edilen rüzgar santralinin türbin gövde yüksekliği 140 metre, kanat uzunluğu 55 metre ve rotor çapı da 114 metre olacak.

KAYNAK:Sakaryayenihaber

1910 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle