Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 26 Nisan 2014 | Alt Haberler, Eğitim, Geyve, Sakarya

Engellilere üç yeni okul

geyve-özel-eğitim-okulu-yapılacak-Geyve-Pamukova’ya yeni özel eğitim okulu

Taşımalı sistemle şehir merkezine gelerek eğitimlerini sürdüren engelli bireyler için; Karasu- Kocaali, Hendek-Akyazı ve Pamukova-Geyve bölgelerinde özel eğitim okulları açılacak.

İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, ilimizde devam eden eğitim yatırımlarıyla ilgili bilgilendirmede bulundu. İlimize İletişim, Spor ve Tarım Meslek Lisesi kazandırmayı hedeflediklerini söyleyen Sandıkçı, İletişim Meslek Lisesi ve Spor Lisesi’nin Arifiye Eğitim Kampusu’nda olacağını ifade etti. Tarım Meslek Lisesi’nin eğitim ve uygulamanın bir arada olması için farklı bir arazide planlandığını ifade eden Sandıkçı, arsa kamulaştırmasının devam ettiğini söyledi.
TARIM LİSESİ
Tarım Meslek Lisesi planlamalarıyla ilgili konuşan Sandıkçı, “Vizyon olarak nitelikli sanayi kenti olmak istiyoruz. İlimizin konumu buna müsait. Toprak verimliği açısından aynı zamanda da tarım kentiyiz. İlimize kazandırılacak olan bu liselerle nitelikli sanayi ve modern tarım standartlarına katkıda bulunmayı hedefliyoruz” dedi. İlimizdeki 2 meslek lisesinde iletişim alanı bulunduğunu ifade eden Sandıkçı, bu bölümlerin tümünün bir çatı altında olacağı bir iletişim meslek lisesi açılacağını ifade etti.
İLETİŞİM LİSESİ
İlimizin Balkanlar’dan Kafkaslar’a kadar karşılığı olan bir kent olduğunu ifade eden Sandıkçı, yerel haberlerin herkesi ilgilendirdiğini, bu sebeple yerel basına nitelikli eleman katkısı sağlamak üzere bu liseyi kurmak istediklerini ifade etti. İlimizde 2013 yılında toplam 26 yeni okul açtıklarını söyleyen Sandıkçı, “Bundan sonraki hedefimiz Tarım Meslek, İletişim ve Spor Lisesi’ni ilimize kazandırmak olacaktır. Bunların yanında açacak olduğumuz yeni özel eğitim okulları var” dedi.
ÖZEL EĞİTİM
Özel eğitime önem verdiklerini ifade eden Sandıkçı, “Özel eğitime muhtaç çocuklarımızı merkezdeki okullarımıza taşıyoruz. Bu çocukları uzaktan taşımanın aileler ve çocuklar açısından zorlukları var. O nedenle Karasu- Kocaali, Hendek-Akyazı ve Pamukova-Geyve bölgesinde özel eğitim okulları açmak istiyoruz” diye konuştu. Bölgelerdeki kullanılmayan okulları restore edeceklerini söyleyen Sandıkçı, “Çocukların daha kısa mesafelere taşınmasını istiyoruz” dedi.
TÜRKİYE’DE İLK
“2 sene önce 22 olan özel eğitim sınıflarımızın sayısını 100’e çıkardık” diyen Sandıkçı, açılacak olan okullara donanım ve eğim materyalleri hazırladıklarını söyledi. Yazlık’ta bu amaçla bir okul restore ettiklerini ifade eden Sandıkçı, “Burayı 21 yaşını aşan, hafif düzeyde zihinsel engelliler için kurs merkezi olarak planladık. Bu uygulama Türkiye’de bir ilk olacak” diyerek eğitimlerin Nilüfer Özel Eğitim İş Uygulama Okulu’nun rehberliğinde, Halk Eğitim Merkezleri tarafından verileceğini ifade etti.
YENİLİK
İlimizdeki meslek liselerinde çeşitli yapılanmalar gerçekleştirdiklerini söyleyen Sandıkçı, “Mesleki eğitimi talebe ve istihdama dayalı hale getirmek istiyoruz. Bu nedenle meslek liselerindeki bazı bölüm ve dallarımızı kapatma kararı aldık. Yine bu kriterlere göre yeni bazı bölümler açma kararı aldık. Bu aşamada planlarımızı İŞKUR ve SATSO’nun Swot analizlerine göre yapıyoruz” diye konuştu.(SAKARYAYENİHABER)

geyve-özel-eğitim-okulu-yapılacak-

 

 

2576 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle