Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 30 Ocak 2019 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Gündem, Manşet, Sakarya, Sür Manşet, Teknoloji

Geyve-Pamukova Sapanca Dağlarına 30 Adet RES Kurulacak

Bakanlık onayladı

Ankaralı bir firma tarafından Pamukova-Geyve ve Sapanca ilçeleri arasındaki dağlara kurulacak olan Rüzgar Enerji Santrali (RES) için düğmeye basıldı. RES için ÇED raporu verildi.

ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Pamukova İlçesi Kazimiye, Eskiyayla ve Şahmelek Köyleri, Geyve İlçesi Melekşesolak, Melekşeoruç, Karaçam, Doğançay ve Akıncı Köyleri, Sapanca İlçesi Şükriye, İkramiye, Erdemli, Memnuniye ve Nuruosmaniye Köyleri sınırları içerisinde Günışığı Rüzgâr Enerji Santrali (30 Adet Türbin – 30 MWm/MWe)’nin kurulması ve işletilmesi için çalışmalar başladı.

1/25.000 Ölçekli Topoğrafik Haritanın G24 c1, c4, d2 ve d3 paftalarında yer alması planlanan Günışığı Rüzgâr Enerji Santrali; Sakarya İl merkezine yaklaşık 17,45 km, Pamukova İlçe merkezine 5,55 km, Geyve ilçe merkezine 7,4 km, Sapanca İlçe merkezine 5,37 km mesafede yer almakta.

30 RÜZGAR GÜLÜ

Günışığı Rüzgâr Enerji Santrali 25 adet 0,8 MWm ve 5 adet 2,0 MWm kurulu güce sahip 30 adet rüzgâr türbininden oluşacak şekilde projelendirilmiştir. Üretim, rüzgâr türbinlerindeki pervanelerin havanın hareketine bağlı olarak dönmesi ve bu hareketin şaftı döndürmesi ile elde edilen mekanik enerjinin alternatör vasıtası ile elektrik enerjisine çevrilmesi şeklinde özetlenebilir.

105 MİLYON KWH ELEKTRİK ÜRETİLECEK

Proje kapsamında yıllık 105.000.000,00 kWh elektrik enerjisi üretilmesi planlanmakta. Günışığı Rüzgâr Enerji Santrali (RES); rüzgâr türbinleri ve trafo merkezinden oluşmakta. Tesisin inşaat-çevre düzenlemesi ve montaj işlemlerinde (inşaat aşamasında) 30 kişi, işletme aşamasında ise her vardiyada 8 kişi olmak üzere toplam 4 vardiyada 32 personelin çalışması planlanmakta.

720 GÜNDE TAMAMLANACAK

İnşaat – çevre düzenlemesi – montaj aşamasında 720 gün boyunca günde 8 saat çalışma yapılacak olup; işletme aşamasında ise günde 24 saat ve yılda 365 gün çalışma yapılacak.

TESİSİN ÖMRÜ 49 YILLIK OLACAK

Tesisin ekonomik ömrü 49 yıl olarak planlanmıştır. Her yıl periyodik bakım çalışmaları düzenli olarak gerçekleştirilecek olup, gerekli revizeler yaptırılacaktır. Ekonomik ömrünü tamamlayan veya teknolojik gelişmelere bağlı olarak veyahut mevzuatlar çerçevesinde revize edilmesi gereken araç ve ekipmanlar yenilenerek veya bakımları yapılarak tesisin uzun yıllar yöreye ve ülkeye hizmet etmesi planlanmakta.

Geyvemedya/Haber Merkezi

2686 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle