Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 26 Mayıs 2018 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Gündem, Manşet, üst Haberler, Yaşam

Geyve-Pamukova Gülleri İstanbul Caddelerini Süslüyor

İstanbul caddelerine Geyve Pamukova  gülleri…

Geyve ve Pamukova bölgesinde yetiştirilen peyzaj gülleri İstanbul caddelerini süslüyor. Bu görüntüleri de İstanbul basını ‘İstanbul’da gül zamanı’ diye güllerin ilimizden geldiğini belirterek haber yaptı..

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Peyzaj Mimarı ve Pazarlama Şefi Uğur Pulat, Alibeyköy fidanlığında üretilen güllerin 1,5 milyon adedinin İstanbul’daki peyzaj projelerinde kullanıldığını anlattı.

Pulat, İstanbul sahillerinin güllerle donatıldığını belirterek, Pendik’ten Avcılar’a kadar sahil yolu, E-5 ve TEM Otoyolu refüjlerinde peyzaj güllerin yer aldığını kaydetti.

Pulat, şunları kaydetti:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ dünyaca ünlü peyzaj gülleriyle 2005 yılında yapılan anlaşma ile Türkiye’deki tek yetkili üreticiliğe sahip oldu. İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ’de toplam gül üretimi yaklaşık yıllık 2 milyona ulaşıyor.

Bu üretimin 1,5 milyonu İstanbul genelinde kullanılıyor, 500 bini de diğer il ve ilçe belediyelerine, kamu kurum ve kuruluşlarına, şirketlere satılıyor. Mayıs ayında İstanbul’un park ve bahçelerinde, refüjleri ve mezarlıklarında peyzaj
güllerinin renkli şölenini izleyebilirsiniz. Bu gül şöleni ocak ayına kadar da devam edecek.”

Peyzaj gülleri üretiminde yerli üretimin desteklendiğini ve Sakarya’da Adapazarı, Geyve ve Pamukova, Bursa’da Kestel ve Yenişehir’de, Yalova Çınarcık’da, Antalya Serik’de yerli üretici ve köylülere gerekli eğitimler verilerek üretim yapıldığını dile getirdi.

Bu şekilde yerli üretim ve istihdama da katkı sağlandığını vurgulayan Pulat, Türk Cumhuriyetleri ve Arap ülkelerine de satış yaptıklarını belirterek, şöyle devam etti:”

“Peyzaj gülleri -35 derece ile +50 dereceye toleranslı olan bir gül çeşidi. Bu nedenle tercih sebebi oluyor. Bizim gülümüz Erzurum’da -40 derecede de dayanıyor, Katar’da +50 derecede de dayanıklılık gösterdi. Dolayısıyla tercih sebebi. Peyzaj gülleri 8 ay boyunca da çiçekli kalma özelliğine sahip.

Peyzaj gülleri İstanbul peyzajında yaygın olarak kullanılıyor. Bunun nedeni sürdürülebilir peyzajda kent peyzajı için oldukça uygun özellikler barındırmasıdır. Kurak ve verimsiz topraklarda bile gelişebilmesi ve fazla bakım gerektirmeyen özellikleri ile ön plana çıkıyor. Peyzaj güllerinin yanında minyatür güller, balkon gülleri, baston güller ve sarmaşık gülleri de üretiliyor.”

Geyvemedya/Haber Merkezi

2594 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle