Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 29 Mart 2016 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Köyler, Manşet, Sür Manşet, üst Haberler, Yaşam

OVA’DA BİR ATEŞLİ GECE DAHA..

geyve-ovasinda-zirai-don-mucadelesi- (11)Sakarya’nın Geyve ilçesinde Çiftçiler Ateş Yakarak Meyve Ağaçlarını Dondan Korumaya Çalışıyor.

Meyve ve sebze yetiştiriciliğinde Bölgenin ambarı olan Geyve ve Pamukova’da çiftçiler , yüksek kesimlere yağan kar yağışının ardından don tehlikesine karşı meyve bahçelerini ateş yakarak korumaya çalışıyor.

Geçtiğimiz hafta oluşan don ve kırağıya karşı birleşerek ateş yakan çiftçiler, meteorolojinin bu gece için gösterdiği zirai don tehlikesine karşı birleşerek tüm Geyve Ovasında yine ateş yaktılar.

Meteoroloji’nin yaptığı zirai don görülebilir uyarısını dikkate alan üreticiler , bahçelerini korumak için dün gündüzden hazırlık yaptı. Biriktirilen yüzlerce lastik ve saman balyaları, traktörlerle bahçelere taşındı. Köy kahvehanelerinde bekleyen üreticiler, gece saatlerinde bahçelere inerek hazırladıkları lastikleri ve saman balyalarını yaktı. Değişik bölgelerde aynı anda yakılan ateşlerin dumanı, Geyve Ovası’nın üzerini kapladı.

Doğantepe Köyünden, Umurbey Köyüne, Kozan’dan, Bayat’a, karşı tarafta ise Pamukova Ovasında da çiftçilerin uyumadığı gecede, saat 02:00 sularında ilk ateş yakılarak meyve bahçelerinin üstünde oluşturulan duman ile çiçek açan meyve bahçeleri zirai dondan korunmaya çalışıldı.

Geçtiğimiz hafta ve bu gece yapılan zirai don mücadelesinin faydalı olup olmadığı önümüzdeki günlerde anlaşılacağı belirtildi.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

2684 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Geyve Ovasında Bir Ateşli Gece Daha.. için 1 yorum

  1. MEYVA AĞAÇLARINI KURTARDIK. ZEHİRLİ ATIKLA DOLU HAVAYI SOLUYAN İNSANLAR NE OLACAK.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle