Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 19 Temmuz 2012 | Fotoğraflar, Geyve, Gündem, Köyler, Manşet

Geyve Muhtarlar Derneği Üyesi olan muhtarlardan oluşan 45 kişilik gurup ‘Kapadokya’yı gezdi.

Geyve Muhrarlar Derneği Başkanı Süleyman Pınar tarafından organize edilen geziye, Geyve Koop Başkanı Ali Demir ve Koop Müdürü Recep Kanbur da katıldı.

Gezide ilk durak; gelişmekte olan bir kent görünümü sunan Nevşehir oldu ve burada kahvaltı yapıldı.

‘Uçhisar’ kalesi ve yamaçlarında kurulu belde çarşısı ilginç satıcıları ile  dikkat çekti. Kaleye tırmananlar, oldukça yüksekten KAPADOKYA’ yı – peri bacalarını kuşbakışı izleme şansını yakaladı. (Kapadokya: güzel atların diyarı anlamına geliyor.) Göreme; birer doğa harikası olan peri bacaları ile iç içe yaşayan ve bu doğal dokuyu turizm ile bağdaştırmış bir yerleşke.

‘Çavuşin’ gezisinde muhtarlar, kayalara oyulmuş kiliseleri ve çok amaçlı odaları yabancı turistler ile birlikte gezdi.

‘Avanos’ İlçesi  topraktan yapılan eşyaların üretildiği atölyeleri ile meşhur ilçe ve yapılış aşamalarını konuklara izletilen ustaları çok kibar.Geyveli muhtarlar Avanosta ‘Chez Ali’ ustanın atölyesine konuk olarak onun çalışmalarını izledi. Öğle yemeği Avanos ta HAN Restaurant’ta yenildi.

‘ZELVE’ vadisindeki ilginç oluşumları tek tek gezerek, önlerinde veya içlerinde hatıra fotoğrafı çektiren muhtarların keyiflerine diyecek yoktu.

Gece, Aksaray – Nevşehir arasındaki NARLIGÖL’ kaplıcasında konaklandı. Akşam yemeğinden sonra hemen hemen herkes kaplıcanın tadını çıkardı.

Sabah kahvaltısından sonra, ‘Derinkuyu’ Beldesindeki;  saklıkent-yer altı şehri gezildi. Anlatılanlara göre; M.Ö 2500 yılında yöre insanları, kendilerini saldırılardan korumak amacı ile 600 yılda tamamlamış bu yeraltı şehrini. Oldukça dar ve iç içe geçmiş koridor ve odalardan oluşan yer altı şehrini gezen muhtarlar, oldukça zorlandı.

Gezinin son durağı ‘Ihlara Vadisi’ oldu. İhlara Beldesi yanındaki vadi derin bir kanyon. Gezi aşamaları; 3.250m. – 3.750m. – 7.000m. etaplar. Muhtarlar, vadinin; Vadi Başı Gişesi ile Belisırma Gişesi arasındaki 3.750m. lik etabı arasında yürüdü. Öğle yemeği Belisırma Kır Lokantısında yenildi ve yemekten sonra dönüş yolculuğu başladı.

Gece 23.30 da Geyve’ye varan muhtarlar, Başkan Pınar ve Koop Bş. Demir ile Kop Mdr. Kanbur’a teşekkürlerini sunarak bir sonraki gezide buluşmak üzere ayrıldı.

 Namık Cihan. Geyvemedya.com

 

1874 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle