Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 12 Nisan 2014 | Alt Haberler, Geyve, Manşet, Yaşam

Mısırdaki idamlara Karşı Eylem..

Mısır’da İhvan taraftarı 529 kişiye verilen idam cezasına Türkiye’nin her yeri ile birlikte Geyve’den de tepki yağdı.

geyve-mısır-idamlara-karşı-eylem-4Geyve, Mısır’daki idam kararına sessiz kalmadı.Geyve’de Cuma namazı sonrası Mısır’da 528 kişinin idama mahkum edilmesi düzenlenen basın açıklaması ile protesto edildi

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya’nın katılımı ve AK Parti Kadın Kolları ve Gençlik Kolları Başkanlığı’nın organizesinde Geyve Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen sivil toplum kuruluşları ortak basın açıklamasıyla Mısır’da 529 kişi için verilen idam kararına tepki gösterdi.

“Rabia” işaretinin yanı sıra, “Darbeciler yenilecek, islami hareket kazanacak”, Müslüman uyuma kardeşine sahip çık”,  “Sisi cuntasına boyun eğmez”, “Cuntanın idam kararları İslami direnişi yıldırmaz”, “Beşşarın varil bombaları,Sisinin yargıçları var”, “idamları durdurun”, “darbeci firavunlar”, “Mısır’a uzanan eller kırılsın”, “Katil Sisi, seninleyiz Mursi” yazılı pankartlar taşıyan vatandaşlar, Tekbirler getirerek gelişmeleri protesto etti.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Platform gönüllüsü Alaaddin Balcı’nın yaptığı açıklamada:“Geçtiğimiz 3 Temmuz da Mısırda halkın kendi iradesiyle seçtiği Mısırın ilk seçimle işbaşına gelmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin Sisi, İsrail-Suud ve batılı destekçileri tarafından darbe yapılarak indirilmesinden bu güne kadar hayatını kaybedenlerin sayısı beş bini geçmiş durumda.
Darbeciler tarafından katledilen binlerce Müslümanın yanı sıra ceza evlerine gönderilen binlerce Müslüman Kardeşler üyesi baskı ve işkence görmeye devam ediyor.
İşbirlikçi Suud yönetimi ve katil İsrail tarafından destek gören Sisi’nin darbe yönetimi son olarak, İstiklal mahkemelerini aratmayacak bir karar ile 529 kişinin idam edilmesine karar vermiş durumda.
Bu karar meşru olmayan bir yönetim, meşru olmayan bir mahkeme ve adil olmayan bir hâkim tarafından alınmıştır. Bu karar hukuksuzluğun en açık göstergesidir. Bu karar darbecilerin çaresizliğinin apaçık işaretidir”dedi.

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya’nın da destek verdiği eylemde Balcı şöyle konuştu: “Vesayete dayalı ve amacı halkın sesini ve tercihlerini susturmak ve bastırmak olan darbecilerin aldıkları bu karar direnişi yıldırma politikasından başka bir şey değildir. Aziz Şehidimiz Seyyid Kutub’un hapishane arkadaşı olan İhvan Lideri Muhammed Bedii ve arkadaşlarının direnişlerini buradan Geyve’den selamlıyoruz.
İslam karşıtı güçler yoğun bir politika izleyerek baskı yolu ile Müslümanları sindirmek istiyorlar. Halkın İhvan’a verdiği desteğin ortadan kalkmasını arzuluyorlar. Halkın Müslümanlardan yana tercihlerini kullanmasını kabullenemiyorlar.
Ve bu uğurda her türlü oyunu deniyor ve hileyi uyguluyorlar. Bu almış oldukları idam kararları da bunların bir parçasından başka bir şey değil.
Bizler Geyve Mısır Halkıyla Dayanışma Platformu olarak müslümanlara verilen bu idam kararlarını kınıyoruz. Darbecilerin ne yapmaya çalıştıklarını görmekteyiz ve görüyoruz. Onlar belki de yarın bu idam kararlarını geri alıp halkın gözünde şirin görünmeye çalışacaklar. Ama Müslüman halklar artık uyandı ve ne olup bittiğinin farkında.
Ancak unutulmasın ki halklar her zaman bir yol gösterici bir önder beklerler kendilerine sahip çıkanları beklerler. Bu nedenle bizler burada yani Geyve’de Mısır’daki Müslüman kardeşlerimizin yanında olduğumuzu haykırıyoruz diye belirtti”.

Geyvemedya/Haber Merkezi

3585 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Geyve, Mısır’daki idam kararına sessiz kalmadı için 1 yorum

  1. süleyman dedi ki:

    sisi şerefsizinin o idamları yapacağına inanmıyorum ben.idam kararlarını pazarlık için verdiler.uluslararası camiaya karşı koz olarak kullanacaklar.bizi mısırın meşru hükümeti olarak tanırsanız idamları yapmayız diycekler bence.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle