Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 25 Mayıs 2012 | Gündem, Köyler, Manşet, Yaşam

Geyve Kozan Köyün de 100 yılı aşkındır  devam eden gelenek aksatılmadan devam ediyor.

Geyve Kozan Köyün de Kandil akşamlarında bir başka heyecan yaşanıyor.  Akşam namazı öncesi köy halkı kabristanlığa giderek vefat eden yakınları için dualar ediyor. Köy sakinleri evlerinde pişirdikleri, tavuklu pilavları, ayranları, tatlıları bir tepsi içine koyup köy camii’ne koşuyor. Akşam ezanının okunması ile birlikte evlerden tepsilerle tepsi içinde cami’ye getirilen tavuklu pilavlar, ayranlar, tatlılar namaz çıkışı cemaate ve misafirlere ikram ediliyor.

Pilavların yenmesi ile cami imamı topluca yemek duası yaptırarak ikram sona eriyor. Daha sonra köy kahvesine geçen Kozan köyü halkı ve misafirler burada çaylar eşliğinde bir süre sohbet etikten sonra yatsı namazından önce okunan mevlit’i şerif ve Kur-an’ı Kerim ile geleneklerini devam ettiriyorlar.

Kozan Köyü muhtarı Mustafa Güner, yüzyılı aşkın bir süredir devam eden geleneğin aksatılmadan devam ettiğini belirterek  ” Kandil akşamları köy halkımız gördüğünüz gibi geleneklerini, örf ve adetlerini devam ettirip sahip çıkıyor. Herkes evlerinde yaptığı tavuklu Pilavları, tatlıları tepsiler içinde cami’ye getiriyor. Burada namazdan sonra cemaate ve misafirlere ikram ediliyor. Bu güzel gelenek bundan sonrada köyümüzde devam edecek ” dedi.

KAYNAK:İ.ÇETİNTAŞ-pamukovahalkhaber

6135 Kez Görüntülendi.
Etiketler: , , , ,
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle