Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 23 Mayıs 2013 | Alt Haberler, Geyve, Köyler, Yaşam

KOZAN KÖYÜNDE 30 YILLIK TAPU DAVASI 

sakarya_tapu_davasi_30_yil_oldu.jpg-22-05-2013Geyve’nin Kozan Köyünde yaşanan bir tapu kadastro davası Kemal Sunal filmlerine taş çıkartacak nitelikte. Yaklaşık 30 yıldır devam eden davanın mahkeme maliyeti yaklaşık 100 bin TL’yi buldu. Hem davalı hem de davacı bu durumdan bezse de dava sonuçlanıncaya kadar mahkeme devam edecek.

30 yıllık dava süreci
Davaya konu olan arazi satışı Seydi Deniz’in 1973 yılında komşusundan yaklaşık 13 dönüm arazi satın almasıyla başladı. 1973 tarihinde peşinen satın alınan arazi 1974 tarihinde tapu -kadastro defterine geçince dava sürecide başlamış oldu. Mahkemenin başladığı tarihinden bu yana birçok kez tapu-kadastro yetkilileri arazi üzerinde incelemelerde bulundu. Süreç içerisinde yapılan onca avukat masrafı ve stresli zamandan sonra kaybedecek olan tarafa yüklencek olan mahkeme masrafı ise Seydi Deniz’i kara, kara düşündürüyor. Zira 30 yıldan bu yana süren davanın mahkeme masrafı ortalama 100 bin TL civarında tahmin edilirken, satın alınan arazinin bedeli ise bugünkü değerle 60 bin TL.

“Arsayı satsam mahkeme masrafını ödeyemem”
Bütün bu olup bitenlere anlam veremeyen Seydi Deniz, “Türkiye’deki yargının hantal yapısına en büyük örnek benim bu halim. Parasını peşin ödediğim halde zamanaşımına 1 gün kala dava edildim. Zaman içerisinde harcadığım onca avukat masrafı, keşif tutarı arazinin şu an ki bedelini çoktan aştı. Bundan sonra kaybeden tarafa verilecek olan mahkeme masrafı da cabası. Özellikle tapu-kadastro mahkemelerinde yaşanan yolsuzluk ve hantallıktan şikâyetçiyim. Vali beye gideceğim. Ben yıllarca hakkımı mahkemelerde aramaya çalıştım ama nafile” dedi.

KAYNAK:www.medyadetay.com

 

 

3221 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Geyve Kozan Köyünde 30 Yıldır devam eden tapu davası için 1 yorum

  1. hakkı dedi ki:

    Alan belli, satan belli, yer yerinde duruyor.
    Geciken adalet (oda olursa) adaletsizliktir.
    Sonra güçlü olan kazansın. NERDE DEVLET, NEREDE ADALET.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle