Hoşgeldiniz  

Hüseyin ÖZÇELİK | 11 Kasım 2014 | Alt Haberler, YAZARLAR

Geyve Kongresi; Dostlar Buluşması Gibi Kongre

hüseyin özçelikAK Parti Sakarya’da, kongreler Geyve İlçe Kongresi ile start aldı. Geyve Kongresi tek liste olduğu için ortalık süt limandı. Adeta ilçe danışma meclisi kıvamındaydı. Ama nasıl olsa tek liste deyip de kimse kongreye gelmemezlik etmemişti .Milletvekilleri Şaban Dişli, Ayhan Sefer Üstün, Ali İhsan Yavuz, İl Başkan’ı Recep Uncuoğlu, Geyve Belediye Başkan’ı Murat Kaya,  Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Akyazı Belediye Başkanı Hasan Akcan, Karapürçek Belediye Başkanı Orhan Yıldırım, Pamukova Belediye Başkanı Cevat Keser, İl Kadın Kolları Başkan’ı Zehra Hatipoğlu,  AK Parti ilçe başkanları, eski milletvekillerinden Recep Yıldırım ve milletvekili aday adayı Ender Serbes kongreye katıldılar. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Başbakan Davutoğlu’nun davetlisi olarak Bursa’da ki Büyükşehir Belediye Başkanları toplantısına katıldığı için kongreye katılamadı.

AK Parti genel merkezi tek listeli kongreler isterken Geyve’de yapılan beş kongrede tek listeyle oldu. Muhittin Irmak’ın ilk ilçe başkanlığı döneminde yerel seçimlerde partisi yüzde 52 oy alırken Irmak, ikinci döneminde oyları yüzde 57’e taşıdı. Başarılı bir ilçe başkanı olduğu içinde Geyve’de Irmak’la devam edildi.

Geyve’de tek listeli bir kongre olmasına rağmen kongre salonu tıka basa doluydu. Coşku en üst düzeydeydi. Kongreye katılım ve coşku AK Parti teşkilatlarında ki disiplin ve anlayışı bir kez daha gözler önüne serdi. Uzlaşı ile belirlenen tek listeli kongre işleri kolaylaştırmış görünüyor. İşler tıkır tıkır ilerliyor. AK Parti’de kimse bir bozan olmak istemiyor. Önceki yönetimde yer alıp yeni yönetime giremeyen isimler yeni yönetime girenlere sarılıp, gülümseyen pozlar verdiler. Önceki yönetimde yer alan yöneticilere plaket verilerek onurize edildiler. Her kongrede aynı duruma şahit olacağımızı sanıyorum.

Geyve ilçe kongresi kongreden çok kardeşlerin buluşması şeklinde geçti. Partililer birbirleriyle hasret giderdiler. Kongreler de karşı karşıya gelecekleri düşünülen Milletvekili Şaban Dişli ile Milletvekili Ayhan Sefer Üstün çok rahattılar. Dişli, Üstün ve İl Başkan’ı Recep Uncuoğlu sık sık aralarında konuştular. Milletvekili Ali İhsan Yavuz rahat ve gülümseyen tavırlarıyla gayet sempatikti. Henüz adaylığı netleşmeyen ilçe başkanları biraz heyecanlıydı.

HENDEK TATLIYA BAĞLANMALI

AK Parti genel merkezi, Hendek’te iki listeyle kongreye gidilecek olmasından ötürü ilçe kongresini erteledi. AK Parti genel merkezi ilçe kongresine müdahil olarak Hendek Belediye Başkan’ı Ali İnci ile üç milletvekili ve İl Başkan’ı Recep Uncuoğlu’nu karşı karşıya getirmedi. Doğrusunu da yaptı. AK Parti kongreleri bir kardeşler buluşması olmalı. Kavga ve kırgınlıklar kongrelerde yaşanmamalı.

Olası bir gerginlik kongrelere, AK Parti’de ki birlik ve beraberlik ruhuna ters düşecekti. Sakarya’da ki diğer kongrelerde de bu ruh hali sirayet edecekti. Genel merkezin istemediği adaylar kongrelerde aday olabilirlerdi. Genel merkezin otoritesi Sakarya’da sarsılacaktı.

Bundan sonra ne yapılmalı? Bir kere kavganın ve kaosun kimseye fayda sağlamayacağını her iki tarafta artık görmeli. Kriz sulh ile aşılmalı. AK Parti tek ferdini bile kaybetmemeli. Aile ve Sosyal Politikalar Bakan’ı Ayşenur İslam, Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, AK Parti Sakarya Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkan Zeki Toçoğlu ile Hendek Belediye Başkan’ı Ali İnci bir araya gelerek krizi kardeşlik hukukuna göre adalet ve hakkaniyet ölçülerinde çözmeleri gerekir.

Hendek İlçe kongresi. AK Parti teşkilatının birlik ve beraberliğini, kardeşlik hukukunu ve parti disiplinini test eden bir kongre olacağı için; kongre bütün tarafların birbirlerine sarıldıkları, ellerini kaldırdıkları, bayram havasında geçmeli.  Kavgayla başlayan Hendek kongresi tatlıya bağlanarak bitmeli. 

1965 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle