Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 11 Nisan 2017 | Alt Haberler, Geyve, Manşet, Sür Manşet, Yaşam

Geyve Kabristanlığındaki Bilinmeyen Tarih!

GEYVE MEZARLIĞINDAKİ BİLİNMEYEN TARİH

Geyve ilçe merkezinde bulunan kabristanlığın 1800’lü yıllara dayandığı ortaya çıktı.

Geyve kabristanlığındaki mezar taşlarının Sakarya Büyükşehir Belediyesi Geyve cenaze hizmetleri sorumlusu Murat Kurt tarafından tercümesi yapılıyor.

Geçmişten günümüze Geyve’de yaşayan her bir ailenin bağı olduğu kabristanlıktaki Osmanlıca yazılı bulunan mezar taşlarının okunması neticesinde mezarlığın 1800 lü yıllara dayandığı anlaşıldı.

Geyve Cenaze hizmetleri sorumlusu Murat Kurt; Geyve kabristanlığındaki Osmanlıdan kalma eski mezarların bakımını ve mezar taşlarındaki yazılı Osmanlıca yazıların tercümelerini yaptırdık. Yapılan tercümelerin sonrasında Geyve mezarlığının 1800 lü yıllara dayandığı anlaşıldı. Tercümede kendilerini en çok etkileyenin ise 17 yaşında vefat eden Topal Osman Ağanın kızının hikayesi olduğunu ifade etti.

Hikaye’de Geyve Eşme Köyünden Drama muhacirlerinden Osman Ağanın kızının rahatsızlandığı, ve şifa bulamayarak 17 yaşında vefat ettiği, Babasının da kızını tedavi ettirememesinden dolayı kahrettiği ve mezar taşının başını kız saçı gibi püsküllü yaptırdığı rivayet olunduğu ifade edilmiştir.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

5655 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle