Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 01 Nisan 2013 | Geyve, Yaşam

Sakarya’nın Geyve ilçesinde bir aracın çarptığı yavru ayı telef oldu.

resim96740D–650 karayolunun Devebağırtan mevkiinde sürücüsü ve plakası tespit edilemeyen bir araç, yola çıkan yavru ayıya çarptı. Yol kenarına savrulan ayı telef oldu. Araç sürücü ise yoluna devam etti.

Kazanın ardından olay yerine gelen jandarma, Milli Parklar Şube Müdürlüğü görevlilerine bilgi verdi. Tutanak tutulmasının ardından telef olan yavru ayı, Karayolları ekiplerince yol kenarında açılan bir çukura gömüldü.

Akıncı Köyü Vadilerini, Şelalelerini Yaşatma ve Koruma Derneği Başkanı Kamuran Tan, yavru ayının su içmek için Sakarya Nehri’ne inmeye çalışırken ölmüş olabileceğini söyledi. Karayolundaki bariyerler nedeniyle yaban hayvanlarının nehire inemediğini kaydeden Tan, “Olayı, sabah bir arkadaşımın haber vermesi ile öğrendim. 1,5 yaşındaki dişi ayı, aracın çarpması sonucu telef olmuş. Muhtemelen su içmek için Sakarya Nehri’ne inmeye çalışıyordu. Duble yol yapıldığından beri bariyerler yaban hayatı için büyük engel. Hayvanlar su içmeye inemiyorlar. İnmek isteyen hayvanlar beton duvarlarla karşılaşınca şaşırıyorlar. 2012 yılında 3 ayı bu şekilde telef oldu. Geyve Boğazı’nda ayı popülasyonu oldukça fazla. Karayolları’nın veya milli parkların Geyve Boğazı’na ‘dikkat ayı çıkabilir’ diye uyarı levhaları asması lazım. Bu durum sadece yaban hayvanları için değil sürücüler ve araçtakiler için de tehlike oluşturuyor.” dedi.

2901 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle