Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 28 Mayıs 2012 | Gündem, Manşet, Siyaset

“Onu fetheden asker ne güzel asker, onu fetheden komutan ne güzel komutandır” diyor hadis-i şerif. Bir dünya başkenti ve milletler hazinesi olan İstanbul’un Fethi’nden bu yana 559 yıl geçti. Nice hayatlar, nice devirler bitti, ancak İstanbul geçmişte olduğu gibi bu gün de dimdik ayakta duruyor.İstanbul’u bizlere emanet eden Fatih Sultan Mehmet aynı zamanda bir fikir de bıraktı. İstanbul’un Fethi, küfre, zulme ve emperyalizme karşı hakkın, erdemin, iyinin bir zaferidir. Fetih, sadece Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında bir savaş değildir; İstanbul’un fethi Bizans’ın köhnemiş zihniyetinin çöküşüdür. Bir tarafta despotlar, bir tarafta ruhbanlar, bir tarafta ise ezilen mazlumlar vardı. Diğer tarafta adaleti ikame etmekten başka derdi olmayan Fatih Sultan Mehmet ve onun ordusu vardı. Fatih İstanbul’u alırken adalet dersi de vermiş oldu. Bu sebepledir ki, Bizans halkı fetihten önce “biz burada kardinal kavuğu görmektense, Müslümanların sarığını görmeyi tercih ederiz” diyordu. Bizans halkının söylediği bu söz, o çökmüş haksız zihniyetin bittiğinin işaretidir. Fatih’in atını denize sürdüğü o meşhur resmi hatırlamalıyız. O resimde yeni bir dünya ve umut vardır.
Fatih’in atını denize sürmesiyle Osmanlı’nın içindeki tutucu ve statükocu zihniyet de çöktü; geniş vizyona sahip olan, ileriyi gören, birliği savunan, hedefi Avrupa’a olan Osmanlı ortaya çıkmış oldu. Ancak Dünya’da son üç yüzyıldır, sömürü ve haksızlık düzeni yeniden hakim oldu.
Dün Roma’nın hipodromlarında eğlence için aslanların önüne insanlar atılıyordu, bugün ise Filistin’de, Suriye’de, Gazze’de mazlum ve mustazaf Ortadoğu halkları, tankların, ateşli silahların önüne atılıyor. Dünya elitleri yoksulu, mazlumu, güçsüzü sömürüyor. Bunu tersine çevirmek için İstanbul’u fetheden o ruha ihtiyaç yeniden doğmuştur.
Adaletli, aydınlık bir gelecek inşa etmek, Fatih’in Fetih ruhunu taşıyanlarca gerçekleştirilecektir.
Azmin, zaferin ve adaletin sembolü olan fethin 559. yıldönümünün bütün milletimize hayırlı olmasını temenni ediyor, bu şanlı günü kutluyorum                                                                                                                              HALKIN SESİ PARTİSİ GEYVE İLÇE BAŞKANI                                                                                                                                                 Y.EMRE ÖZKAN

698 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle