Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 08 Eylül 2015 | Alt Haberler, Eğitim, Geyve, Manşet

Veliler: ” Okulumuzu Geri Verin…”…

geyve-gazipasa-ortaokulunun-imam-hatipe-donusturma-sikintisi- (3)Geyve İlçesi Gazi Paşa İlkokulu 5. sınıf velileri; Okullarının Ortaokul bölümünün valilik kararı ile “İmam Hatip Orta Okulu” yapılması istemediklerini, kararı kendilerinin vermek istedikleri gerekçesi ile okullarında bir toplantı düzenledi.

Okulda düzenlenen toplantıya İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Salih Canbal, Okul Müdürü ve veliler katıldı.

Toplantıda yaptığı konuşmasında İlçe Milli Eğitim Müdürü Canbal şunları söyledi: ” Gazipaşa Okulumuzun 5. sınıfının İmam Hatip Ortaokuluna dönüştürülmesi ile ilgili elimizde valilik kararı var. Bu toplantımızda sizlere onu tebliğ etmiş olacağız hem de neler yapabiliriz konuşacağız. Arkadaşlar Geyve’mizde 3 tane İmam Hatip Ortaokulumuz oldu; Geyve İHO, Cumhuriyet İHO, Gazi Paşa İHO. Bilmenizi isterim ki; İ.H. Ortaokullarının müfredatının diğer orta okullardan bir farkı yok. Diğer okullarda seçmeli olarak okutulan dersler, İHO zorunlu; Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı, Arapça dersleri. Diğer okullarda da öğrencilerimiz yüksek oranda bu dersleri seçiyorlar. Biz İHO öğretmen eksiklikleri ile ilgili çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Branş öğretmenleri eksikliğinin tamamını gidereceğiz, hiç eksiği kalmayacak inşallah. Ben, Gazipaşa İHO nun başarısı yüksek bir okul olacağı kanaatindeyim. 55 kurumumuz var ilçede. Gelen ödenekler ihtiyaçların giderilmesine yetmiyor. Arkadaşlar, konu ile ilgili taleplerinizi yetkili mercilere ulaştıracağım”

Söz alan bir veli kısa konuşmasında; “Müdür bey, güzel anlatıyorsunuz da, ben imam hatip okuluna gittim. Fakat başarılı olamadım. Çünkü alt yapım yoktu. Kur’an kursuna gitmemiş idim. İstenildiği gibi tecvitli okuyamadım. Zayıf olan derslerim Kur’an ve Arapça idi. Düz liseye gitmiş olsa idim başarılı olacaktım.”

Söz alan diğer veliler şu açıklamaları yaptı:

“Biz neden, Kur’an sadece İmam Hatipte öğretiliyormuş gibi itiliyoruz. İşte camimiz var, Kur’an Kursları var, din buralarda öğretilmiyor?.Camilerde devletin atadığı imamlar var. Neden İHO olarak lanse ediyorsunuz?.”

“Peki buraya çocuklarını vermeyen arkadaşların çocukları ne olacak? Aile bütçesi uygun olacak mı? Mahallesinde varken neden çarşıya gönderecek çocuğunu? Otobüs parası verecek, yemek parası verecek, nasıl olacak bu?”

“Neden ben burada okul varken çarşıya çocuğumu göndereyim? Buraya çocuklarımıza yakın olsun diyerek okul yapıldı. Şimdi İHO yapıyorsunuz bizleri çarşıya gönderiyorsunuz.Bunun kışı var, yağmuru var, soğuğu var.”

“Benim bildiğim devlet halkına tercihlerini sunar, halkta tercihlerini yapar.”

“Bizler İHO karşı değiliz. Tepeden inme bir uygulamaya karşıyız. “

“Buraya İHO da gelsin ama benim gibi düşünenler için normal ortaokul sınıfı da açılsın. Yaz tatillerinde çocuklarımızı Kur’an’a gönderiyoruz zaten.”

“Gazi Paşa Ortaokulunu İHO çevirirken gelip her hangi bir aştırma yaptınız mı okulumuzun kapasitesi açısından?

Çocuklarımıza 30 yıllık eski yırtma-yapıştırma bir okulu reva görüyorsunuz. Okulumuzun etrafına bir duvar çektiremedik çocuklarımızın korunması adına, valilik nerede idi? Okulumuzun zemini çok kötü. Bizler poğaça yapıp satarak okulumuza bir şeyler yapmak istiyoruz. Tepeden inme kararlar almak kolay ama düzen bozmak hiç hoş bir şey değil.”

“Bizlerin talebi; buraya normal ortaokul sınıfı açtırmak.”

Namık Cihan/Geyvemedya.com

3055 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Geyve Gazipaşa Ortaokulunda Dönüşüm Sıkıntısı… için 3 Yorum

  1. konuk dedi ki:

    o okulda görev yapmış biri olarak söylüyorum ki öğrenciyi kendi evladı gibi gören sadece vicdanının sesiyle ve inanığı mesleki değerleriyle öğremcinin hayatını olumlu anlamda etkileyen idealist öğretmenler var.Anlaşılıyorki bu memlekette iyi eğitim vermek suç.Geyve de öğrenci yararına çalışan öğretmene hep zorluk çıkarırsınız zaten,hiç bir zaman destek olmazsınız.İmam hatip okumayan öğrenciler müslüman olmuyor mu? nedir bu politkanın amacı?

  2. süeyman dedi ki:

    kardeşim bu ne imam hatip sevdası.herkez imam hatipli oldu herkezin din dersi 5 peki bu hırsızlar,bu ahlaksızlar neden var

  3. mete tuncay dedi ki:

    Bir kere hatanın başında imam hatip in orta kısmının idarecileri var. niye mi? yahu şu anki okulları zaten kendi okulları değil.. emanet binada eğitim veriyorlar. o okulun alabileceği öğrenci sayısı belli. niye fazladan öğrenci alıp da bu işlere giriyorlar. bu başka okulu işgal olmaz mı? veya o okulu yok saymak değil mi? öte yandan verilen eğitimde ortada.. kimse kusura kalmasın. geyve nin üst düzey milli eğitimcileri de buna seyirci mi kalmışlar? nedir bu ya. dini eğitim bi tek o okulda mı veriliyor ki?

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle