Hoşgeldiniz  

Namık CİHAN | 04 Şubat 2014 | Alt Haberler, Geyve, Namık Cihan, Yaşam, YAZARLAR

Geyve Ermenileri…

NAMIK CİHAN-GEYVE ERMENİLERİGeyve Ermenileri…

 

Geyve ve yöresine M.Ö. 1000 li yıllarda Kafkasya’dan gelen Ermeniler, İlçenin farklı mekanlarına yerleşip çoğalırlar. En önemli yerleşkeleri; Kurtbelen, Ortaköy ve İlçenin güneybatı kesimleridir.

İlçe merkezinde yaşayan Ermeniler daha çok müzisyenlik ve zanaatkarlıkla uğraşıyorlardı. (Demirci, Saraç,Bakırcı, Semerci, Fırıncı…)

1900 lü yıllara gelindiğinde, bu bölgedeki Ermenilerde hıyanet faaliyetlerinde artış görülmeye başlanmıştır. 1919-Şubat ayında yöreye gelen 5 İngiliz Subayı, bir Ermeni Papazını da yanlarına alıp yöredeki Ermenilere direktifler vermişlerdir.

Akhisar ( Pamukova ) da ki Ermeni faaliyetlerine GÖKBAYRAK Müfrezesi son vermiştir. Yöredeki en azılı Ermeni Çetesi HARİS çetesi idi.

Geyve Ka-im-i Mukaimi ( Kaymakamı ) Vekili Jandarma Bölük Komutanı Yüzbaşı Hüseyin Sabri, 21 Mayıs 1917 de İzmit Mutasarrıflığına telgraf çekerek,Ermenilerin ve onlara yataklık yapanların durumlarını anlatır. Alınması gereken önlemleri açıklar. Ermeni militanlar demiryolu inşaatında işçi gibi çalışmak üzere sızmışlar, inşaata sabotajlar düzenlemişlerdir.

Geyve’deki Ermeni çetelerin yaptıklarından cesaret alan NAZIM adındaki bir Türk, kendisini Ermeni ilan etmiş çete kurup haraç almaya başlamıştır. Yüzbaşı Hüseyin Sabri, Nazım’ı yakalar, yapılan beden kontrolünde sünnetli olduğu görülür. Nazım, İngiliz Köprüsü ( Hamamın yanındaki eski taş köprü) üzerinde çıplak olarak çarmıha gerilir. Tarlasına gidip – gelen vatandaşlar çarmıha gerili Nazım’a tükürürlerdi.

Yöredeki Ermeni Çetelerinin ve isyan eden Orta Köy Rumlarının isyanlarını 24. Tümen bastırmıştır.

 ( Geyve Kazasındaki Ermenilerinden demiryollarında ve amele taburlarında çalışanların,Ermeni çetelerine yataklık ettiklerinden tehcire tabi tutulmaları gerektiğine dair Geyve Kaymakamlığı’ndan İzmit Mutasarrıflığına gönderilen telgraf – rapor )

 ” İzmit Sancağı Mutasarrıflığı Canib-i Alisine Sa’adetlü Efendim Hazretleri

Geyve Kazasından Ermenilerin heman kısm-ı küllisinin ma’hud Sabah Gülyan’ın biz-zat kaza köylerini dolaşıp teşkil eylediği Hınçak komitesine mensub oldukları arz edilmiş…Bunların mensubininden  ba’zıları  şimendüfer kumpanyasının  amelelik, divarcılık, taşcılık gibi hidematında bulundukları içün emr üzerine burada bırakılmışlardı…Bitlisli olup 20 seneden beri Geyve’de ikamet eden Marko ile Geyve’nin Kancir Karyeli Serupe namındaki adamların ve Mami nam kadının iç gün evvel Sille Amele Taburundan Yalovalı Aram ve Kancir Karyesinden Asker Bereç, Avusturya teb’asından Mösyö De Lenker’in fabrikasından 150 – 200 lira kıymetinde kayış çaldıkları…Kurtbelen civarındaki bir mağarada un ile bir mikdar şeker dahi bulunmuştur…İcra-yı icabına inayet buyurulması selamet namına  hassaten arz ve istirham olunup ol babda emr ü ferman hazret-i men-lehü’l…

29 B 1335 ( 21 Mayıs 1917 )

Geyve Ka’im-i Makamı Vekili Jandarma Bölük Kumandanı Yüzbaşı

Hüseyin Sabri “

Namık Cihan. Geyvemedya.com

10046 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle