Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 20 Temmuz 2012 | Geyve, Gündem, Manşet, Sakarya, Yaşam

Orman yangını gözetleme kulelerinde çalışan işçiler, Ramazan ayının ilk sahurunu görev başında yaptı. Sakarya’da Çinetaşı Yangın Gözetleme Kulesi’nde çalışan Osman ve eşi Havva Köksal, sahurlarını 1050 metre yükseklikteki kulede yaptı.

Orman gözetleme kuleleri, yangınların önceden tespit edilebilmesi için hayati önem taşıyor. İlkbaharla birlikte kulelere çıkan görevliler, kış aylarına kadar ormanları 24 saat boyunca izliyor. Kulede çalışarak oruç tutan işçiler, sahur ve iftarı da aynı yerde yapıyor. Geyve’de 1050 metre yükseklikte bulunan Çinetaşı Yangın Gözetleme Kulesi’nde çalışan 4 çocuklu Osman ve eşi Havva Köksal da Ramazan ayının ilk sahurunu görev başında yaptı. Osman Köksal, gecenin karanlığında dürbünle ormanları gözetlerken eşi de sahur için yemekleri hazırladı. Çift, kurulan sofrada birlikte yemek yedi.

Akşamları soba yakıyorlar

Kulede Ramazan ayının çok güzel geçtiğini söyleyen Osman Köksal, gündüzleri sıcaklığı fazla hissetmediklerini, akşamları ise soba yaktıklarını belirtti. Ramazan ayına ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını anlatan Köksal, “Bu akşam eşimle sahuru yapmak nasip oldu. Ramazan burada çok güzel geçiyor. Çok serin oluyor. Gündüzleri sıcaklığı hissetmiyoruz. Akşamları soba yakmadan durulmuyor. Ramazan’da hararet olmaz. Açlığını duymazsın. İbadetini bol yaparsın. Zaman çabuk geçiyor” dedi.

Mayıs’tan Ekim’e kadar

26 yıldır eşiyle birlikte ormanları gözetlediğini anlatan Köksal, şunları söyledi; “Mayıs ayında kuleye çıkıyoruz. Ekim ayında yağmurların başlamasıyla birlikte iniyoruz. Oldukça geniş bir alanı gözetliyoruz. Kuleden Bolu Göynük’ten Bilecik Gölpazarı’na, Kocaeli Kartepe’den Sakarya’nın Geyve, Pamukova ve Taraklı ilçeleri ile Bursa sınırındaki alanları görebiliyoruz. Yangın mevsiminde zorluklarımız oluyor. Çok dikkat istiyor. 5 dakika içinde orman kül olabiliyor. Çok dikkat etmek lazım” diye konuştu.


Aşağısı çok sıcak”

Havva Köksal ise Ramazan ayını kulede rahat geçirdiklerini ifade ederek; “Burası çok serin. Aşağısı çok sıcak, durulmuyor. Burada ömrümüz iyi geçiyor. İlk sahuru yapıyoruz. Şükür Allah bugünü de gösterdi” şeklinde konuştu. Bu arada, Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğü Orman Yangınlarıyla Mücadele Şube Müdürü Bayram Cankut ve Geyve Orman İşletme Müdürü Selçuk Kurtbal da kulede görev yapan Köksal çiftine misafir oldu..

Namık CİHAN-geyvemedya.com

 

 

 

 

3182 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle