Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 08 Kasım 2014 | Alt Haberler, Geyve, Manşet, Sakarya, Yaşam

HES’LER MERSİN BALIĞININ ÜREMESİNE ENGEL OLUYOR

SAKARYA-NEHRİ-HESLER-MERSİN-BALİGİNİNÜUREMESİNE-ENGEL-OLUYOR-Geyve Boğazındaki HES’lerin Mersin Balıklarının Üremesine Engel Olduğu belirtildi..

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ve Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 2001 yılından itibaren nesli tükenmekte olan ve 3 yılda bir yumurta döken Mersin balığının çoğaltılması için yapılan çalışmalar sürüyor. İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Devrim Memiş, Sakarya Nehri üzerinde yapılan Hidroelektrik Santrali (HES) projelerinin Mersin balığının üremesini engellediği söyledi.

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nde öğretim görevlisi Prof. Dr. Devrim Memiş ile Almanya Berlin Tatlı Su Ekolojisi Araştırma Ensütüsü’nde görevli Dr. Jörn Gessner, Sakarya Nehri’nde incelemelerde bulundu. HES’lerin Mersin balıkları üzerinde olumsuz etkisi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Devrim Memiş, “Uzamandır İstanbul Üniversitesi bu işin içersinde ve Sakarya nehrinde Mersin balıklarının göçü ile alakalı projemiz var. 70’li yılara kadar Sakarya Nehrinde bu balıklar bol miktarda ürüyorlardı. 70’lerden sonra barajların yapılması ve kirliliğin artması, nehrin sulama amaçlı kullanılması, köprülerin, setlerin yapılması bu balıkların göçünü engelledi. Son yıllarda Pamukova İlçesi geşinde yumurtlama alanları tespit etmiştik. Fakat bu süreçte aynı zamanda bazı elektrik santralleri yapıldı. Şu anda 3 tanesi aktif durumda çalışıyor. HES’ler Mersin balığının üremesini engelliyor” diye konuştu.

Almanya’dan gelen Dr. Jörn Gessner tercüman aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Türkiye’de bir çok HES yapılacağını biliyoruz. Yapmadan önce hangi HES’i hangi bölgede yapmayı planlıyorsak öncesinde o Nehre ait bio çeşitliliği bilmemiz gerekiyor. O nehre ait balıkları, canlıları tespit etmemiz gerekiyor Ona göre ve ona uygun yukarı doğru göç eden türler var mı? Yukarı doğru gitmesi gerekiyor mu? HES’ten sonra yukarı doğru bu balık nasıl gidecek? bunlar planlandıktan sonra HES’ler yapılır. Avrupa’da planlar yapılırken önce hangi canlıların yaşadığı tespit edildikten sonra ona göre HES’ler yapılıyor.”

akfen-geyve-Doğançay- HES 2- Enerji -Üretmeye- Başladı-

3350 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Geyve Boğazındaki HES’ler Mersin Balıklarının Üremesine Engel Oluyor. için 1 yorum

  1. Ben 35 yaşındayım , 35 yıldır sakaryadayım ve kendimi bil-dim bileli olta balıkçılığı yaparım ama bu yaşıma kadar sakarya nehrinde bu balıktan hiç görmedim. Bu balıkların üremesi bu kadar zorsa , çoğalamamalarının sebebi hes felan değildir. Bu nehir üzerin de bu kadar çok yasa dışı balık avlanımı varken balıkların çoğalamaması gayet doğaldır. Nehir üzerinde ağ – kasnak – parakete gibi avlanmaları engelle bak bakalım balıklar çoğalıp üreyebiliyorlarmı. Balıklar biraz büyümeye başladımı ya kasnağa giriyor , ya ağlara takılıyor , oda olmadı pareketeye takılıyor. Sakarya nehrinde bu şekil yasa dışı avcılık olduğu sürece kimse balıkların büyüyüp üreme yapmalarını beklemesin. Balıklar üreme yaşını göremiyorlar ki.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle