Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 15 Ekim 2014 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Manşet, Yaşam

Geyve Boğazında Kestane bereketi

Kış Mevsiminin habercisi Kestaneyi toplamak için Geyve Boğazının yüksek kesimleri hafta sonu vatandaşların akınına uğradı. 

geyve-kestane-bereketi-maksudiye-dogancay- (17)Sakarya ili Geyve ilçesinin adıyla anılan Geyve boğazında kestane bereketi yaşanıyor.

Geyve ilçesinin Kuzey girişinde bulunan Karaçam, İlimbey, Doğançay ,Boğazköy, Maksudiye, ve Fındıksuyu’nun yüksek kesimlerinde yetişen yüzlerce ton organik kestane Hem toplayanlara ekonomik girdi sağlarken hem de bölge insanının keyif dolu hafta sonu geçirmesini sağlıyor.

Hafta sonunda güzel havanında etkisiyle bölge insanını misafir eden Doğançay Maksudiye vadisi adeta kestane severlerin buluşma noktası oldu. Vatandaşlar buldukları kestane ağaçlarının dibinde piknik yaparken hem kestane toplayıp, hem de doyasıya sohbet ederek Geyve Boğazının doyumsuz orman havasında bol oksijen teneffüs ettiler.

Geyve boğazında bu yıl havaların yağışlı gitmesi ve çiçek döneminde soğuk yapmamasından dolayı, rekoltenin yüksek olduğu belirtilirken toplanan kestanelerin bir kısmı vatandaşlar tarafından tüketilirken bir kısmı da  toptancılar ve Bölge pazarlarında 5-9 TL arasında satılıyor.
Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

geyve-kestane-

 

5003 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle