Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 02 Mart 2015 | Alt Haberler, Geyve, Köyler, Manşet

Geyve Boğazında Bu Kayalar Ağlıyor

geyve-bogazi-aglayan-kayalar- (1)Sakarya’nın Geyve boğazındaki kayalar, 6 ay boyunca gözyaşı gibi su sızdırmasıyla dikkat çekiyor.

Geyve boğazı bilinmeyen muhteşem güzellikleri barındırıyor.

Bunlardan en çok dikkati çeken ise Ağlayan Kayalar. Eriyen kar ve yağmur sularının kayaların içindeki çok küçük kanallardan geçerek sızıntı oluşturmasıyla meydana gelen ve yerel halkın ‘Ağlayan Kayalar’ adını verdiği kayalar ilginç bir manzara oluşturuyor.

Henüz keşfedilmemiş Geyve Boğazı olağanüstü güzellikleri ile dikkat çekiyor. Yaklaşık 200 metre uzunluğunda basamaklar şeklinde düşen 9 katlı Beşiktaş Şelalesi yanında 23 şelalenin bulunduğu boğaz, asırlık çınar ağaçları ve ıhlamur ağaçlarıyla dolu. Vadiler, kanyonlar, endemik bitkiler, dağ kaktüsleri ve daha birçok bitki örtüsüyle muhteşem güzelliğini sergileyen boğaz, seyri doyumsuz bir manzara sunuyor.

geyve-bogazi-aglayan-kayalar- (2)

KAYALAR 6 AY BOYUNCA AĞLIYOR

Geyve Boğazı Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kamuran Tan, boğazın bir çok güzellikleri içinde barındırdığını söyledi. Kayanın bütün yüzeyinden suların bir gözyaşı sızmasıyla bu kayalara ‘Ağlayan Kayalar’ ismini verdiklerini ifade eden Tan, “Kayalar 6 ay boyunca bu şekilde su sızdırıyor. Buraya has bir güzellik bu. Özellikle yoğun kar yağışları ve dağlardaki karın yavaş yavaş erimesiyle bu süre daha da artabiliyor. Türkiye’nin bir çok yerinden bu kayaları görmeye gelenler oluyor. Bu bölgede bir parkur oluşturduk. 5 kilometrelik Beşiktaş Parkuru boyunca boğazın güzelliklerinin büyük bir kısmı görülebiliyor. Parkur İstanbul’a 160 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İstanbul-Ankara TEM otoyolu Adapazarı çıkışından sonra 15 dakikada boğaza ulaşılabiliyor. Bu bölgeyi bir kez gezenler en kısa sürede yeniden geliyor.” diye konuştu.

geyve-bogazi-aglayan-kayalar- (3)

ŞELALELER BÜYÜLÜYOR

Geyve Boğazı’nda ayrıca irili ufaklı bir çok şelale bulunuyor. Bu şelalelerden en çok 9 katlı Beşiktaş Şelalesi ilgi görüyor. Basamaklar halinde düşen şelalenin yoğun kar yağışı sonrasında karların erimeye başlamasıyla debisi oldukça arttı. Ayrıca bölgenin ikinci büyük şelalesi olan Şehit Topal Çoban Şelalesi de güzelliği ile ziyaretçilerin büyülüyor. Dernek Başkanı Kamuran Tan, “Şelaleleri görmenin şu an tam zamanı. Henüz ağaçların yapraklanmaması sebebiyle şelalelerin bütünü rahatlıkla görülebiliyor. Buraya gelen misafirlerimize Akıncı köyümüzün mensupları ve ben gönüllü rehberlik ediyoruz. Herkesin bu güzelliği görmesini istiyoruz.” dedi

geyve-bogazi-aglayan-kayalar- (4)

2866 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle