Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 13 Aralık 2018 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Gündem, Manşet, Sür Manşet, Videolar, Yaşam

Geyve Bayat Köyü Merası Mahkemelik Oluyor

KÖYLÜLER MAHKEMEYE GİDİYOR

Bakanlığın mera ıslah projesi kapsamında Akyazı ve Geyve’de meralar açık artırma ihaleye çıkartıldı. Bayat Köyü’nde ki meraların ıslah edilip 10 yıllık kullanım ihalesi rekor fiyata ulaşarak sonuçlandı.

Sakarya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ıslah edilmesi amacıyla Geyve Bayat Köyünde bulunan yaklaşık Bin 485 dönümlük iki parça merayı kiraya vermek ihale düzenledi. Haziran ayında yapılması gereken ihale, köylünün bize haber verilmedi demesi ve siyasilerin araya girmesiyle ertelenen ihale 13 Kasım tarihinde gerçekleşti.

Geyve’ye bağlı Bayat Mahallesinde Sakarya Nehri kenarında çeşitli parsellerde bulunan toplam Bin 485 dönümlük mera alanının kiralanıp ıslah edilmesi ve 10 yıllık kullanımı için firmalar şartname alarak ihaleye katıldı.

Geyve’nin Bayat Köyü’nde ki 882 dönümlük mera alanının ıslahı için çok sayıda firma yarışa dahil oldu. 130 bin lira ile başlayan açık artırma 525 bin liraya ulaştı. Bayat Köyü’nde ki 603 dönümlük bir diğer mera alanı da büyük çekişme sonrasında 425 bin liralık yıllık kira bedeline ulaştı. Mera ıslah ihalesini bir otomotiv firması ile Hendek OSB’de alimünyum fabrikası kazandı.

MUHTAR; MERALAR KÖYLÜDE KALMALI

Bayat köylüleri yer tesliminin yapılmasına rıza göstermedi. Köylüler kendilerinin hakkı olan meraya tarım ve hayvancılıkla uğraşmayan iki firmanın yüksek bedeller ödemesinin altında başka sebepler olduğunu iddia ederek yer teslimine engel oldu. Köy halkı yürütmenin durdurulup meranın köylü tarafından ıslah edilmesi için yargıya başvuracak. Bayat Muhtarı Cengiz Gürler “Meralar köylünün kalmalı. Dışarıdan parası çok olan insanlara verilmesine rızamız yok. İmza toplayıp mahkemeye gideceğiz. İnanıyoruz ki köylünün olan meralar köylüde kalacak. Bizler meramızı ıslah edip tarım ve hayvancılık yapmak istiyoruz” dedi.
Bayat Köyü’nde yaşayanlar tarım ve hayvancılıkla hiç alakası olmayan iki firmanın meralarını ıslah edip 10 yıl sonra kendilerine bırakacaklarına inanmadıkları için yer teslimine izin vermemekte kararlı görünüyor.

İL MÜDÜRÜ; VATANDAŞLARI BİLGİLENDİRDİK

Sakarya Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Erdemir mera ıslah projesinin hayvancılığı geliştirmek için yapıldığını aktararak “Ülkemizde ki hayvancılığın geliştirilmesi için hazırlanan bir proje kapsamında mera ıslah ihalesi yapıldı. 10 yıl boyunca ihaleyi alan şahıslar kullanım hakkına sahip olacak. Ardından ıslah edilmiş, hayvancılık alt yapısı tamamlanmış şekilde köylümüze bırakılacak. Bizler köylülerimize bu durumu etraflıca aktardık. İhalenin iptal edilmesini ve meraların kendi kullanımlarında kalması yönünde talepleri var. Bunun içinde atmaları gereken adımları kendilerine aktardık. Bundan sonra söz yargıda. Yargının vereceği karara göre adım atılacak” dedi

Geyvemedya7Haber Merkezi

4720 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Geyve Bayat Köyü Merası Mahkemelik Oluyor için 1 yorum

  1. ahmet atun dedi ki:

    Deniz bitmiş beyler; sıra dağlardaki meralara gelmiş.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle