Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 07 Aralık 2017 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Gündem, Manşet, Sür Manşet

Geyve Ayvası için Birlik Çalışmaları Başladı

Geyve ilçesinde başta ayva olmak üzere genel olarak meyvecilik konusunda değerlendirme toplantısı yapıldı.

Geyve Kaymakamı İlyas memiş başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Belediye Başkanı Murat KayaA, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür V. Hüseyin Saban, Ziraat Odası Başkanı ve aynı zamanda Ilıca Mahalle Muhtarı Süleyman Pınar, İlçe Sulama Birliği Başkanı ve aynı zamanda Safibey Mahalle Muhtarı İsmail Aşçıoğlu ile ayvanın yoğun olarak yetiştirildiği mahallelerden Umurbey, Çengel, Bayat, Bozören, Kozan , Sarıgazi, Hırka Mahalle Muhtarları katıldı.

Bir önceki toplantıda Kaymakam İlyas Memiş tarafından araştırılması istenilen İlçemizde kurulması düşünülen meyve birliği konusu ve ilçemizdeki ayva üretim alanları ve yetiştirilen diğer ürünler değerlendirildi.

İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür V. Hüseyin Saban Müdürlük olarak ayvanın yoğun olarak yetiştirildiği mahallelerdeki muhtarlarla görüşerek ve yerinde incelemeler yaparak yaptıkları çalışmayı paylaştı. Yaptıkları çalışmaya göre; İlçemizde 8937 dekar kayıtlı ayva bahçesinin bulunduğunu, son yapılan araştırmalar neticesinde 3737 dekar kayıt dışı bahçenin tespit edildiğini, ayrıca 980 dekar fidan olarak dikilen ve yetişmekte olan ayva bahçesi bulunduğunu ve geçmiş yıllarda ortalama bir dekar alandan 5 ton üretilirken bu sene rekoltenin artması nedeniyle bazı bölgelerde 7-8 tona kadar verim alındığını ve dolayısıyla İlçemizde bu sene yaklaşık 65 bin ton ayva üretildiğini belirtti.

Kaymakam İlyas Memiş ayvadaki artan bu verimden ve ilçemizdeki her geçen yıl ayva potansiyelinin artmasından dolayı memnuniyetini ifade ederek üreticilerimizin bir araya geleceği sorunlarını ve çalışmalarını paylaşacağı, pazarlama ve tanıtım alanında faaliyette bulunacak bir ortak platforma, bir Birlik’e ihtiyaç olduğunu ifade ederek, önümüzdeki dönemde ayva üreticilerimizle bir araya gelerek Geyve Ayva Yetiştiricileri Birliği kurulması konusunda çalışma yapılacağını belirtti.

Ercan DEMİR-Geyvemedya.com

1731 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle