Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 20 Haziran 2011 | Dünya, Gündem, Manşet

‘Gelin Tanış Olalım’ dediler, onbinlerce kişiyi mest ettiler…
9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarının Türkiye turnesinin açılışı Sakarya’da yapıldı. Sakarya Atatürk Stadyumu’nda gerçekleştirilen etkinliğe 40 binden fazla insan katılırken, 15 farklı ülkeden 50 öğrencinin şarkılarıyla gecede şölen havası yaşandı.
24 farklı kentte gerçekleştirilecek olan Türkiye turnesinin açılışına 15 farklı ülkeden 50 öğrenci ve 11 öğretmen katıldı. Sakarya Atatürk Stadyumu’nda düzenlenen geceye 40 binden fazla insan katılırken, Düzce, Bolu, Karabük, Zonguldak, Bartın, Yalova, Kocaeli gibi çevre illerden binlerce kişi Sakarya merkezine geldi.

Geceye siyasilerin ilgisi yoğun oldu. Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Düzce Valisi Vasip Şahin, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Sakarya ve Düzce Milletvekilleri, Kaymakamlar, İlçe Belediye Başkanları, İl Müdürleri ve Kurum Amirleri ile çok sayıda protokol mensubu katıldı.
Gecenin sunuculuğunu İlker Gültekin ile 8. Türkçe Olimpiyatlarının birincisi Şiara Osmani yaptı. Gecenin açılış konuşmasını yapan Türkçe Olimpiyatları Sakarya Komisyon Başkanı Remzi Çinemre, böylesi önemli bir organizasyonun açılış etkinliğinin Sakarya’da yapılmasının kendileri için büyük bir gurur olduğunu söyledi.

Gecede bir konuşma yapan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu da, bu etkinliği düzenleyen herkese teşekkür ederken,
Güzel Türkçemizi ve ülkemizi dünyanın dört bir yanında tanıtmak için mücadele eden kahramanlara da şükranlarımı sunuyorum” dedi. Sakarya’da düzenlenen etkinliğe, Türkiye, Moldova, Kamboçya, Afganistan, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Senegal, Türkmenistan, Moğolistan, Arnavutluk, Endonezya, Gürcistan, Mısır, Irak ve Azerbaycan’dan öğrenciler katıldı.

Şiirler ve şarkılar kadar gecenin en renkli görüntüleri Türkiye’ye özgü yöresel halk danslarının sergilenmesi oldu.

İzmir, Karadeniz ve İç Anadolu yörelerine ait oyunların sergilendiği etkinlikte okunan şiirlerle de izleyiciler coştu.

Şiara Osmani’nin okuduğu Necip Fazıl Kısakürek’in Sakarya Türküsü şiiri ise stadyumda bulunanları coşturdu. Osmani’yi dakikalarca ayakta alkışlayan izleyiciler duygu dolu anlar yaşadı.

Gecenin finalinde protokol mensupları öğrencilere çeşitli hediyeler verdikten sonra hep birlikte Yeni Bir Dünya şarkısını seslendirdi.

835 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle