Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 22 Aralık 2011 | Dünya, Ekonomi, Gündem

Sözde Ermeni Soykırımı’nı inkâr edenlerin para ve hapis cezası almasını öngören yasa tasarısı, Fransa Meclisi tarafından onaylandı. Tarih ve araştırmacıları muaf tutma teklifi reddedilen yasa oy çokluğu ile kabul edildi.

Bugünkü kritik oturumda ilk olarak, yasa teklifini kaleme alan iktidar partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) milletvekili Valerie Boyer söz aldı.

‘Sizi bu tasarıyı destek vermeye çağırıyorum’

Boyer, “Burada amacımız ilişkileri bozmak değil, Fransa vatandaşlarının korunması. Sizi bu tasarıyı destek vermeye çağırıyorum, sevgili meslektaşlarım” diye konuştu. Fransız vekil, “Bazı ülkeler 1915 olaylarını inkar ederek suç işlediler. Cezasız kaldılar. 1914 yılındaki Ermenilerin üçte ikisi ya tehcir edildi ya da katledildi. Sizden destek bekliyorum” ifadesini kullandı.

17 milletvekili konuştu

Oturumda toplam 17 milletvekili söz aldı. Konuşma yapan vekillerden Fransa-Türk Parlamenter Dostluk Grubu Başkanı Michel Diefenbacher ve merkez sağın cumhurbaşkanı adayı Francois Bayrou, tasarı aleyhinde görüş bildirdi.

Bayrou, tasarı aleyhinde konuştu

Bayrou, “Evet Ruanda’da, Kamboçya’da, Vendee’de katliam oldu. Bunlar da mı gelecek? Bence tehlikeli bir yola giriyorsunuz” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından değişiklik önergelerinin görüşülüp oylanmasına geçildi.

Maddeler tek tek oylandı

Değişiklik önergeleri içinde yer alan ve “İfade özgürlüğünün ihlal edildiği” gerekçesiyle, yasa teklifinin, “Fransız kanunları tarafından tanınan soykırımların inkarının cezalandırılmasını” öngören birinci maddesinin iptal edilmesine ilişkin sunulan değişiklik önergesi kabul edilmedi. Böylece tasarının birinci maddesi geçti. Ardından ikinci madde de oylandı.

Yasa teklifinin tüm maddelerinin tek tek oylanmasından sonra tasarı genel oylamaya sunuldu.

“Yasalarca kabul edilmiş soykırımların inkârını” yasaklayan ve bu suçu işleyenlerin 1 yıl hapis ve 45 bin euroya kadar para cezasına çarptırılmasını öngören yasa tasarısı için genel kurulda salt çoğunluk arandı.

Sarkoz, teklifin senatoya gelmesini engelledi

Fransa meclisi, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarının suç sayılmasını öngören bir yasa teklifini 2006 yılında onaylamıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, bu teklifin senatoya gelmesini engellediği için teklif yasalaşmamıştı. Fransa, sözde “Ermeni soykırımı”nı 2001 yılında resmen kabul etmişti.”

Sosyalistler veUMP’den yasaya tepki

Sosyalist Parti ve Komünist Parti milletvekillerinin çoğunluğu, tartışmalı yasa teklifini “prensip olarak” desteklemeyeceklerini açıkladı. Tasarıya Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin iktidar partisi UMP içinden de tepkiler var.

Ollier, yasa teklifine karşı çıkmadı

Yasa teklifini sunan Boyer’den sonra Fransa hükümeti adına parlamento ile ilişkilerden sorumlu bakan Patrick Ollier söz aldı. Fransız bakan, konuşmasında yasa teklifine karşı çıkmadı ve oylama sonucunu milletvekillerinin iradesine bıraktı. Türkiye ve Fransa arasındaki ilişkilere övgüler yağdıran Ollier de yasa teklifinin Türkiye’yi hedef almadığını söyledi.

‘Fransız anyasasına aykırı’

Genel kurulda söz alan Diefenbacher ise, “Parlamenterlerin rolünün tarih yazmak olmadığını” belirterek, “Teklife hayır oyu vereceğini” söyledi.

UMP üyesi Fransız milletvekili, “yasa teklifinin Fransız anayasasına aykırı olduğu” görüşünü dile getirdi.

‘Bu yasa teklifi Ermenilere de zarar verecek’

Michel Diefenbacher, bu teklifin yasalaşması ve daha sonra yapılacak itirazla konunun anayasa mahkemesine gelmesi halinde, 2001 yılında kabul edilen yasanın da iptalinin gündeme gelebileceği uyarısında bulunarak, “Bu yasa teklifi Ermenilere de zarar verecek” diye konuştu.

Türkiye yaptırım uygulayacak

Türkiye, tasarının geçmesi halinde Fransa’ya üç etapta yaptırım uygulayacağını açıkladı.

Ankara’nın ilk etapta uygulayacağı yaptırımları bugün açıklayacağını belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün, “Sarkozy’nin oy hesapları üzerinde akla ziyan bu adımları, Fransa-Türkiye ilişkilerine zarar verecektir” diye konuşmuştu.

Binlerce Türk parlemento dışında

Tasarıyı protesto eden Türkler, yerel saatle 06.00’dan bu yana Fransız meclisi önünde gösteri düzenliyor.

Paris dışında Lyon, Strasbourg, Nantes ve Ruan kentlerinden otobüslerle gelen yaklaşık 5 bin kişi ellerinde Türk, Azeri ve Fransız bayrakları ve yasa teklifine karşı çıkan pankartlarla tepkilerini dile getiriyor.

Gösteriye katılanlar artıyor

Yasa aleyhine sloganların atıldığı gösteride, polisin sıkı güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

Gösterilere katılan protestocuların sayısı her geçen dakika artıyor

895 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle